• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: walka z nowotworami, to zadanie nie tylko dla lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2014 20:53

Walka z rakiem to pojęcie wykraczające poza kategorie medyczne. Dotyczy ono wszystkich zagadnień związanych z edukacją, profilaktyką, walką z wykluczeniem i powrotem chorych do pracy - przekonują eksperci.

Jak zaznacza wiceminister zdrowia Piotr Warczyński, nowe rozwiązania propnowane w ramach pakietu kolejkowego zmienią proporcje między finansowaniem leczenia onkologicznego a hospitalizacją. Dziś NFZ osobno kontraktuje radioterapię i chemioterapię oraz hospitalizację, przy czym ta ostatnia jest wysoko finansowana (ponad 400 zł dziennie). Skutek tego jest taki, że hospitalizowani są pacjenci, którzy w większości tego nie wymagają.

- Chcemy odwrócić te proporcje i zmniejszyć znacząco koszty hospitalizacji - mówi minister Warczyński. Po wprowadzeniu zmian pacjent, który nie będzie wymagał pobytu w szpitalu, będzie przebywał w hostelu lub w domu. Koszt okaże się znacznie niższy, a pokryje go NFZ.

Prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski jest zdania, że zmiany ustawowe są ważne, ale walka z rakiem to pojęcie dużo szersze, wykraczające poza wąską kategorię medyczną. W jego ocenie obejmuje ono też zagadnienia związane z edukacją, profilaktyką, walką z syndromem wykluczenia oraz powrotem osób, które zachorowały, do normalnego życia, w tym do pracy. 

Dyrektor medyczny PwC Bernard Waśko zwróca z kolei uwagę, że w Polsce na możliwości i dostęp do leczenia onkologicznego wpływa status ekonomiczny chorego i jego miejsce zamieszkania. Według niego hospitalizacja pacjentów niweluje dziś w wielu przypadkach ponoszenie przez nich kosztów związanych m.in. z dojazdem do szpitala oraz pobytu w jego pobliżu.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Pieńkowski. Ocenia on ponadto, że biorąc pod uwagę prognozowany wzrost zachorowalności na nowotwory w Polsce, miejsce zamieszkania będzie czynnikiem, którego znaczenie w przypadku leczenia będzie rosło. - Wyzwaniem jest stworzenie nowych ośrodków onkologicznych, w których chorzy mogliby dostać pomoc blisko domu - bez specjalnego wysiłku z ich strony - zaznacza. W jego ocenie będą mogły one powstać wspólnym wysiłkiem rządu, samorządów, inicjatyw oddolnych i prywatnych przedsiębiorców.

21 marca br. minister zdrowia przedstawił na specjalnej konferencji propozycje zmian z tzw. pakietu onkologicznego. Planowane zmiany zakładają m.in., że potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż 7 tygodni. Pacjent z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki.

Eksperci wypowiadali się na temat rozwiązań proponowanych w pakiecie onkologicznym w piątek (6 czerwca) podczas konferencji Szczyt Zdrowie 2014.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum