• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: trzeba zmienić zasady finansowania terapii onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2018 15:41

Konieczna jest zmiana zasad finansowania nowych terapii w onkologii, by zwiększyć do nich dostęp pacjentów - mówili eksperci w poniedziałek (21 maja) w Warszawie podczas debaty "Optymalizacja modelu opieki onkologicznej na przykładzie raka jelita grubego".

Eksperci: trzeba zmienić zasady finansowania terapii onkologicznych
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka; FOT. PTWP

Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka powiedziała, że polska opieka medyczna jest w okresie przełomowym, jeśli chodzi o finansowanie często bardzo kosztownych nowych terapii onkologicznych. - Musi się zmienić mechanizm ich finansowania - podkreśliła.

Specjalistka mówiła o tym na przykładzie raka jelita grubego, który po raku płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem. Z danych przedstawionych podczas debaty wynika, że w 2016 r. na raka jelita grubego zachorowało w naszym kraju 19 tys. osób, a w 2030 r. liczba nowych przypadków tej choroby może się zwiększyć do 28 tys.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia chorych na raka jelita grubego jest w Polsce 115 tys., a liczba wszystkich chorych na nowotwory sięga u nas już miliona. Eksperci podkreślili, że wielu z tych pacjentów wymaga leczenia systemowego, czyli wykorzystania leków, w tym - drogich terapii nowej generacji.

- W przypadku raka jelita grubego leczenia systemowego, stosowanego zarówno przed, jak i po operacji, wymaga połowa chorych - wyjaśnił prof. Maciej Krzakowski z Centrum Onkologii w Warszawie. U 30 proc. jest ono konieczne, ponieważ już w chwili wykrycia choroba była w stanie zaawansowanym, z przerzutami do innych narządów. U pozostałych 20 proc. chorych mimo wczesnego wykrycia doszło do nawrotu choroby.

Eksperci podkreślili, że nawet u chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego, jak również z innymi nowotworami, można często skutecznie leczyć. "Rak jelita grubego dla coraz większej grupy chorych jest schorzeniem przewlekłym nawet w stanie zaawansowanym" - powiedziała onkolog z Opola dr Barbara Radecka.

Jak wyjaśniła specjalistka, trudność polega na tym, że dla tej grupy chorych trzeba zastosować nowe schematy leczenia, zarejestrowane w Unii Europejskiej, ale w naszym kraju jeszcze nierefundowane.

Dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia Iga Lipska wyjaśniała, że w przypadku raka jelita grubego w lipcu 2017 r. wprowadzono na listy refundacyjne dwa nowe leki, a od stycznia 2018 r. - trzeci.

- Leki te dotyczą jednak I i II linii leczenia, tymczasem w naszym kraju brakuje leków wykorzystywanych w III etapie, kiedy zawiodą wcześniej zastosowane terapie - zwróciła uwagę dr Radecka. Dla tej grupy chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego nie ma w zasadzie innej opcji leczenia. - Leczenie tych pacjentów jest u nas wciąż niedostateczne"- dodała.

Dyrektor Lipska powiedziała, że nowy lek stosowany w III linii leczenia w raku jelita grubego jest wciąż negocjowany z jego producentem. Jak przypomniała, Ministerstwo Zdrowia sukcesywnie wprowadza na listy refundacyjne kolejne nowej generacji leki wykorzystywane w onkologii. Od 1 maja znalazły się na niej nowe preparaty stosowane w raku nerki i raka płuca. - Barierą są jednak ograniczone środki finansowane z budżetu" - dodała.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka podkreśliła, że konieczne jest całościowe spojrzenie na finansowanie nowych przedłużających życie chorych terapii. Jej zdaniem dodatkowe środki na ten cel można byłoby uzyskać dzięki zmniejszeniu niepotrzebnej hospitalizacji w polskiej opiece medycznej, jak również ograniczeniu nadużywania tradycyjnej chemioterapii.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum