• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: strategia onkologiczna wykracza poza leczenie nowotworów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2019 17:09

Narodowa Strategia Onkologiczna wykracza poza świat onkologii i dotyczy wielu aspektów życia - podkreślili w piątek (6 grudnia) w Warszawie eksperci podczas Kongresu Zdrowia Publicznego 2019.

Prof. Tadeusz Pieńkowski; FOT. PTWP

Ich zdaniem w walce z rakiem najistotniejsza jest zmiana nawyków i jak najszybsze wykrywanie nowotworów dzięki odpowiednim badaniom już na etapie lekarza pierwszego kontaktu lub medycyny pracy.

- Strategia jest kompleksowa i nie zamyka się w świecie onkologii, systemu i organizacji opieki onkologicznej. Wchodzi we wszystko, co pośrednio dotyczy onkologii - powiedział uczestniczący w kongresie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Jego zdaniem tylko dwie dziedziny zdefiniowane w strategii odnoszą się bezpośrednio do onkologii. Jest to organizacja opieki onkologicznej i profilaktyka wtórna, czyli m.in. badania przesiewowe służące zwiększeniu wykrywalności nowotworów. Pozostałe trzy, czyli nowe podejście do kształcenia kadr, edukacja dotycząca stylu życia i innowacyjność wykraczają poza tę dziedzinę.

Przewodniczący zespołu opracowującego dziesięcioletnią strategię onkologiczną prof. Piotr Rutkowski zauważył, że 25 proc. Polaków umrze na nowotwory, podczas gdy w połowie przypadków można podjąć skuteczne działania profilaktyczne. Dlatego też - jego zdaniem - istotne jest ich miejsce w strategii.

Dodał też, że ważna jest również prewencja wtórna. Chodzi tutaj o zapewnienie pacjentom wysokiej jakości badań przesiewowych wykonywanych w takim samym standardzie, bez względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

- Istotne jest również to, by dzięki wprowadzanej cyfryzacji badania te mogły podlegać kontroli jakościowej - powiedział.

Michał Dzięgielewski z NFZ, odnosząc się do założeń strategii, zauważył, że "włączenie medycyny pracy do całego procesu diagnostycznego w onkologii jest drobnym, ale ważnym szczegółem". Jednocześnie podkreślił, że nadal zbyt późno diagnozuje się raka.

Prelegenci wskazali też na to, że Polacy mają bardzo złe nawyki. Odbijają się one na ich zdrowiu i zwiększają ryzyko zachorowań na raka.

- Grób kopiemy sobie nożem, widelcem, papierosem i kieliszkiem - powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Według niego dokonuje się spory postęp technologiczny, który dotyczy właściwie wszystkich nowotworów. "W ostatnich latach mamy faktycznie więcej możliwości leczenia" - zauważył.

Wskazał też na to, że nie ma monitorowania osób, które w dzieciństwie chorowały na raka. U nich w wieku dojrzałym istnieje ryzyko zachorowania na inne nowotwory. Jego zdaniem problemem w onkologii jest również wycena procedur i sposobu ich rozliczania. Według niego należy wyceniać proces leczenia, a nie poszczególne czynności.

Narodowa Strategia Onkologiczna trafiła pod koniec listopada do uzgodnień międzyresortowych. Konsultacje potrwają do 13 grudnia. Potem dokument trafi na obrady rządu.

Pytany na kongresie o prawdopodobieństwo przyjęcia planu przez rząd do końca tego roku, wiceminister zdrowia powiedział, że termin nie jest najważniejszy. Przypomniał też, że nowa strategia onkologiczna zastąpi Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Możemy kontynuować działania finansowe z Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, dopóki nie zostanie on zamknięty uchwałą rządu wdrażającą Narodową Strategię Onkologiczną - zauważył Gadomski.

Podkreśli, że strategia spowoduje zmianę finansową w opiece onkologicznej. Koszt działań opisanych w strategii w ciągu 10 lat wyniesie 5 mld zł. W latach 2021-2023 będzie to 450 mln zł rocznie, a w latach 2024-2030 roku pula zwiększy się do 500 mln zł rocznie. Pewne działania finansowane będą również z budżetu Agencji Badań Medycznych (np. niekomercyjne badania kliniczne) czy Narodowego Funduszu Zdrowia (związane z badaniami przesiewowymi programy motywacyjne dla lekarzy pierwszej opieki).

Klaudia Torchała (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum