• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: są szanse na skuteczniejsze leczenie raka płuca, ale diagnostyka wymaga zmian

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 10:47

Rok 2019 r., zgodnie z oczekiwaniami specjalistów, przyniósł wiele doniesień związanych z przełomami terapeutycznymi lub z potencjalnymi zmianami w standardach postępowania terapeutycznego u chorych na raka płuca.

Eksperci: są szanse na skuteczniejsze leczenie raka płuca, ale diagnostyka wymaga zmian
Prof. Rodryg Ramlau; FOT. PTWP

- Obecnie kierunkiem jest personalizacja metod terapeutycznych. Poszukujemy bardziej skutecznych metod działania u chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) i drobnokomórkowego raka płuca (DRP) niż dotychczas stosowana standardowa chemioterapia. Jednym z obszarów jest terapia ukierunkowana molekularnie, drugim - dającym szansę znacznie większej grupie chorych - jest immunoterapia - mówi prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ekspert wskazuje, że na tegorocznym kongresie WCLC (World Conference of Lung Cancer) w Barcelonie zaprezentowane zostało badanie dotyczące analizy wieloletnich przeżyć chorych z NDRP poddawanych immunoterapii. Okazało się, że zdecydowanie korzystniejszy (wielokrotnie dłuższy) jest czas trwania odpowiedzi na leczenie u osób otrzymujących immunoterapię, niż standardową chemioterapię. Ważnym elementem jest także profil toksyczności, a co za tym idzie, bezpieczeństwo chorych. W trakcie trwającej pięć lat obserwacji nie zauważono żadnych nowych niepokojących działań ubocznych związanych z tym leczeniem.

Większa skuteczność terapii
Z kolei inne badanie wykazało, że także w przypadku DRP, który jeszcze do niedawna był wyłącznie domeną chemioterapii, widoczna jest efektywność terapii lekami immunokompetentnymi. W badaniu uczestniczyło łącznie ok. 800 chorych.  Udowodniono znamienną statystycznie różnicę w porównaniu chemioterapii z immunoterapią u chorych z rozpoznanym zaawansowanym DRP - redukcja ryzyka zgonu, na podstawie prezentowanych wyników, wyniosła 27%.

- Czas całkowitego przeżycia chorych leczonych immunoterapią odbiegał w sposób istotny, znamienny statystycznie, od czasu całkowitego przeżycia chorych leczonych wyłącznie standardową chemioterapią. Ta różnica wyniosła niemal trzy miesiące. Końcowym, oczekiwanym wnioskiem płynącym z badania jest zatem fakt, iż pojawiła się nowa opcja terapeutyczna, a immunoterapia stanie się w niedalekiej przyszłości narzędziem w walce z DRP - wskazuje prof. Ramlau.

Dodaje, że także z badań prezentowanych podczas ESMO 2019 wynika, że niezastąpiona dotychczas chemioterapia może w przypadku określonej grupy chorych odejść „do lamusa", a leczeniem pierwszorzędowym, z wyboru, będzie immunoterapia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum