PAP/Rynek Zdrowia | 29-10-2019 18:37

Eksperci: radioterapia to skuteczna, precyzyjna i bezpieczna metoda leczenia raka piersi

Nowoczesna radioterapia to skuteczna, precyzyjna i bezpieczna metoda leczenia raka piersi - przekonywali we wtorek eksperci podczas konferencji "Zachowaj pierś - radioterapia w leczeniu chorych na raka". Ich zdaniem czas obalić mit, że metoda ta niesie ze sobą ryzyko choroby popromiennej.

Zdaniem ekspertów czas obalić mit, że metoda ta niesie ze sobą ryzyko choroby popromiennej Fot. Archiwum

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet na całym świecie. W Polsce stanowi także drugą (po raku płuca) przyczynę ich zgonów. W 2015 r. (w stosunku do roku 1980) liczba nowych zachorowań u kobiet wzrosła o 251 proc., a liczba zgonów o 83 proc.

Szacuje się, że ponad 80 proc. chorych na raka piersi wymaga zastosowania radioterapii, dlatego eksperci uczestniczący w konferencji starali się pokazać nowoczesne jej oblicze.

Nowoczesna radioterapia, z jaką mamy do czynienia obecnie w Polsce - jak wielokrotnie podkreślili - jest metodą niezwykle skuteczną, bezpieczną i precyzyjną, również w leczeniu nowotworów piersi.

Działanie radioterapii tłumaczył dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki. - Radioterapia to leczenie promieniowaniem jonizującym, którego celem jest dostarczenie możliwie jak największej dawki promieniowania w obszar, w którym znajdują się komórki nowotworowe, przy jednoczesnej ochronie tkanek zdrowych. Poddając chorego zabiegom napromieniania, w precyzyjnie zaplanowanych i podawanych dawkach, skutecznie i konsekwentnie eliminujemy wszystkie komórki nowotworowe znajdujące się w obrębie guza pierwotnego i jego otoczenia - wyjaśniał.

Radioterapii, według ostatnich opracowań, poddawanych jest około 53 proc. pacjentów onkologicznych. Jak zaznaczali eksperci, radiologia onkologiczna jest nieodzownym elementem leczenia oszczędzającego i u większości pacjentek pozwala uniknąć okaleczającej operacji odjęcia piersi. Stanowi często uzupełnienie zabiegu chirurgicznego, ale również może być stosowana jako samodzielna metoda walki z rakiem.

- Radioterapia może być stosowana jako metoda samodzielna i zastępuje - zwłaszcza w swojej postaci radiochirurgii stereotaktycznej - zabiegi operacyjne w różnych lokalizacjach narządowych, np. nowotworach mózgu, płuc, gruczołów krokowych. Bardzo często radioterapia jest uzupełnieniem zabiegu operacyjnego u chorych, u których pierwotnie zabieg miał być doszczętny, ale w badaniu histopatologicznym pooperacyjnym okazało się, że są np. zajęte węzły chłonne, czyli w polu operacyjnym są komórki nowotworowe i ryzyko nawrotu choroby jest wysokie. Takim przykładem jest na przykład rak piersi - wskazywał przewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej prof. Jacek Fijuth.

Jednocześnie eksperci podkreślili, że jedną z ról radioterapii jest również leczenie bólu. Ponadto nie powoduje ona w większości przypadków odczynów skórnych, których bardzo obawiają się pacjenci. Leczenie jest krótkotrwałe - trwa od kilku dni do kilku tygodni. Priorytetem w leczeniu radiologicznym - w opinii ekspertów - jest wyleczenie (opieka onkologiczna), ale również znaczenie ma to, że oszczędza ono pierś, eliminuje obrzęk ręki i ma bardzo dobry efekt estetyczny.

Dodatkowo zwrócili uwagę na to, że obecnie radioterapia w Polsce znajduje się w bardzo dobrej kondycji. Powstało blisko 50 nowoczesnych ośrodków radioterapii, które używają najwyższej klasy akceleratorów. Jest to sprzęt sterowany cyfrowo. Wykorzystuje najnowsze techniki obrazowania ciała ludzkiego - nie tylko miejsce chorej tkanki, ale też pokazuje jej strukturę.

- Przez ostatnie 20 lat miała miejsce wymiana starych aparatów. Zastąpiono bomby kobaltowe, które dominowały w lecznictwie w latach 80. i 90. i były odpowiedzialne za odczyny skórne. Obecnie mamy nowoczesne przyspieszacze elektronowe. To jest ogromy skok i miernik postępu - ocenił krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu Oddziału w Gliwicach prof. Krzysztof Składowski.

Jedną z form radioterapii jest brachyterapia. - Umożliwia podanie wyższej dawki i jest formą radioterapii od środka, a nie od zewnątrz. U niektórych chorych brachyterapia pozwala skrócić leczenie chorych na raka piersi do tygodnia - podkreślił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Brachyterapii Piotr Wojcieszek.

Klaudia Torchała - PAP