• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: priorytetem wydłużenie życia chorych z zaawansowanym rakiem piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 18:48

Osiągnięcie do 2025 r. średniego czasu przeżycia do czterech lat u pacjentek z zaawansowanym nowotworem piersi to główny cel zaleceń dla polityki państwa w tym zakresie. Rekomendacje zostały zaprezentowane w czwartek (14 czerwca) podczas posiedzenia parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów.

Fot. archiwum

Zalecenia dla polityki państwa w zakresie zaawansowanego raka piersi przedstawił dr Filip Raciborski z WUM. Ich pierwszoplanowym celem ma być doprowadzenie do 2025 r. do tego, aby średnia przeżywalność pacjentek osiągnęła cztery lata. - Może się wydawać, że to niewiele, ale tak naprawdę to istotny wzrost, bowiem obecnie średnia ta jest o połowę niższa - wyjaśnił. Wskazał, że w zaleceniach mówi się o średniej, co oznacza, że życie części chorych uda się przedłużyć o więcej niż cztery lata.

Kolejnym celem w terapii zaawansowanego raka piersi jest poprawa jakości życia pacjentek. Następnie poprawa dostępności do wszechstronnej opieki, poczynając od opieki paliatywnej, poprzez leczenie wspomagające, do wsparcia psychologiczno-społecznego. Przy czym to ostatnie - jak podkreślił Raciborski - nie może się ograniczać jedynie do osoby chorej. Musi również obejmować jej rodzinę i opiekunów.

Podobnie rzecz się ma z pracą i wsparciem socjalnym. Praca jest ważna dla pacjentów nie tylko z powodów ekonomicznych, ale również psychologicznych i społecznych. - Powinny powstać mechanizmy, które pozwolą pacjentom utrzymać miejsca pracy - oznajmił. Wyjaśnił, że chodzi o możliwość pracy np. w skróconym wymiarze. Ważna jest również możliwość pracy w wolontariacie. Daje ona chorym poczucie bycia potrzebnym, użytecznym dla innych. W końcu, państwo powinno opracować system wsparcia finansowego dla pacjentek, które nie mogą pracować zarobkowo.

Prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, zwrócił uwagę, że w porównaniu z wieloma innymi krajami Polska ma niską zapadalność na choroby onkologiczne, ale należy do państw o wysokiej umieralności. To - w jego ocenie - świadczy o niewydolności polskiego systemu opieki zdrowotnej. Przyznał, że koszty leczenia chorób onkologicznych są wysokie. Zaraz jednak dodał, że jeszcze wyższe są straty, które ponosi państwo w wyniku przedwczesnej śmierci chorych.

Z danych epidemiologicznych zaprezentowanych podczas posiedzenia komisji wynika, że w ostatnich trzech dekadach zachorowalność na choroby nowotworowe ogółem wzrosła dwukrotnie. Do 2007 r. rak piersi był najczęstszą przyczyną śmierci wśród chorób nowotworowych. Obecnie pięcioletnia przeżywalność pacjentów z rakiem piersi przekracza 74 proc. Niestety, nie dotyczy to osób z zaawansowanym rakiem piersi. Ta choroba jest nieuleczalna.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum