• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: potrzebujemy kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2018 19:06

Wdrożenie kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej przełoży się na lepsze wyniki leczenia raka w Polsce - mówili eksperci w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślili, że powinna ona być realizowana w ramach narodowej sieci onkologicznej.

Jak przypomniał prof. Jacek Fijuth, co roku diagnozuje się w Polsce 160 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych Fot. PTWP

Na spotkaniu, które odbyło się podczas I Międzyzjazdowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, eksperci przedstawili główne tezy nt. kierunków rozwoju onkologii w Polsce, zebrane we wspólnym stanowisku towarzystw i organizacji onkologicznych.

Prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego ocenił, że bez stworzenia sprawnie działającego systemu kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi na nowotwory nie uporamy się w Polsce z szybkim wzrostem liczby nowych zachorowań. Obecnie co roku diagnozuje się w naszym kraju 160 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych, ale już w ciągu najbliższych 10 lat liczba ta przekroczy 180-185 tys. Co więcej w Polsce żyje około 1 mln osób, które były leczone z powodu choroby nowotworowej lub żyją z nią. - To jest olbrzymia grupa, która również wymaga opieki wszechstronnej, kompleksowej i skoordynowanej - podkreślił prof. Fijuth.

Kompleksowa opieka, zgodna z aktualnymi standardami, ma dotyczyć: profilaktyki pierwotnej (edukacja na temat zdrowego stylu życia) i wtórnej nowotworów (badania przesiewowe i kontrolne), diagnostyki, leczenia i opieki po zakończonym leczeniu.

Dowodem na wpływ kompleksowej opieki na skuteczność leczenia nowotworów są m.in. wyniki badania amerykańskiego, które przytoczył przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii prof. Maciej Krzakowski. Dotyczyło ono ponad 90 tys. kobiet chorych na raka jajnika (80 proc. całej populacji tych chorych w USA). Okazało się, że w przypadku kompleksowego podejścia do opieki nad pacjentkami udało się poprawić wyniki ich leczenia o 10 punktów procentowych. Prof. Krzakowski zwrócił uwagę, że opieka kompleksowa pomaga nie tylko wydłużyć życie chorych, ale też poprawić jego jakość.

Zdaniem prof. Fijutha o potrzebie wprowadzenia kompleksowej i koordynowanej opieki onkologicznej w Polsce wszyscy wiedzą od dawna, ale dużym wyzwaniem jest zorganizowanie tego w naszych realiach.

Specjalista przypomniał, że nakłady na onkologię w naszym kraju sięgają 7 mld rocznie. - Wydaje się, że to jest bardzo dużo, ale wciąż - jeśli chodzi o nakłady na onkologię - jesteśmy w ogonie Europy - zauważył. Zwrócił też uwagę, że środki są wydawane nieefektywnie. W jego opinii odzwierciedlają to najnowsze dane opublikowane na początku 2018 r., porównujące przeżycia 5-letnie chorych na nowotwory z ponad 70 krajów całego świata, w tym z Polski. Wynika z nich, że w naszym kraju przeżycia te są niższe o kilka - kilkanaście punktów procentowych niższe w porównaniu z liderami w Unii Europejskiej, z USA czy Kanadą.

Zdaniem onkologów koordynowana i kompleksowa opieka nad chorymi na nowotwory powinna być zorganizowana w ramach narodowej sieci onkologicznej. W ramach sieci działałyby ośrodki o różnych stopniach referencyjności, które współpracowałyby ze sobą i wymieniały się informacjami. Byłby też jeden ośrodek koordynujący działanie sieci. - Jest to system, koncepcja, która dotyczyłaby całej onkologii - ośrodków akademickich i nieakademickich, publicznych i niepublicznych - tłumaczył prof. Fijuth.

Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych podkreślił, że inicjatywa stworzenia sieci onkologicznej i powołania ośrodka koordynującego w postaci Narodowego Instytutu Onkologii jest wspierana przez organizacje pacjentów.

Jak zapewnił prof. Adam Maciejczyk, prezes-elekt PTO, obecnie trwają prace nad koncepcją narodowej sieci onkologicznej. - Mamy czas na złożenie dokumentu do końca czerwca. (...) Ale to, czy ona na pewno powstanie zależy od decyzji ministra zdrowia - zastrzegł. Onkolog podkreślił również, że w najnowszym stanowisku na temat kierunków rozwoju polskiej onkologii eksperci postulują, aby w analizach ekonomicznych, które będą decydować o finansowaniu różnych leków i metod terapii, uwzględniać koszty pośrednie choroby nowotworowej (czyli związane np. z niezdolnością pacjenta do pracy - PAP).

Z najnowszego raportu, którego prof. Maciejczyk jest współautorem - wynika, że koszty pośrednie wielokrotnie przewyższają koszty bezpośrednie leczenia choroby nowotworowej. Raport jest efektem analizy kosztów leczenia onkologicznego pacjentów z terenu Dolnego Śląska. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej PTO (pod adresem: www.pto.med.pl).

Eksperci obecni na spotkaniu zwrócili uwagę na konieczność stworzenia i wdrożenia narodowej strategii walki z rakiem (tzw. Cancer Plan). Jest ona niezbędna do tego, by zaplanować zmiany w onkologii i weryfikować skuteczność ich wdrożenia, podkreślali.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii przypomniał, że wypracowany w ostatnich latach przez onkologów Cancer Plan jest systematycznie uaktualniany i modyfikowany - stosownie do obecnych potrzeb i sytuacji epidemiologicznej.

- Nie pozostało już nic innego jak wdrożenie tego programu. (...) Wiemy o tym, że wszystkiego naraz nie da się zrobić, ale ta strategia naprawdę musi ruszyć z miejsca i tego oczekujemy od rządu polskiego - podsumował onkolog.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum