• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: nowy bardziej wiarygodny test raka prostaty dostępny w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2015 14:42

Dostępny jest już nowy bardziej wiarygodny test pozwalający prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty u mężczyzn nawet z 20-letnim wyprzedzeniem - powiedzieli w piątek (27 listopada) eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie.

Eksperci: nowy bardziej wiarygodny test raka prostaty dostępny w Polsce
Zachorowanie można prognozować nawet z 20-letnim wyprzedzeniem. Fot. archiwum

Szef zespołu medycznego HIFU Clinic Centrum Leczenie Raka Prostaty w Warszawie, dr Marek Filipek powiedział, że stosowany od dawna test PSA, który mierzy we krwi poziomu antygenu (Prostate Specific Antygen), nie jest w pełni wiarygodny. - Agresywny rak prostaty może się rozwijać nawet u mężczyzn z prawidłowym poziomem tego antygenu - stwierdził.

Za prawidłowe uznaje się stężenie PSA od 0 ng/ml do 4 ng/ml (choć u starszych może być nieco wyższy). Zbyt wysoki jego poziom może świadczyć jedynie o łagodnym przeroście lub zapaleniu prostaty.

Urolog z HIFU Centrum dr Stefan W. Czarniecki powiedział, że znacznie bardziej wiarygodne jest nowe badanie molekularne krwi o nazwie 4KScore Test. "Pozwala ono prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty nawet z 20-letnim wyprzedzeniem, zanim jeszcze wykonana zostanie biopsja. W żadnej innej chorobie nowotworowej nie ma metody pozwalającej określić ryzyko tego nowotworu nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze objawów, a test PSA jest prawidłowy" - podkreślił.

Jego zdaniem, badanie 4KScore Test w przyszłości zastąpi test PSA. W Stanach Zjednoczonych wkrótce będzie ono wykonywane u wszystkich mężczyzn z stężeniem PSA powyżej 3 ng/ml. W Polsce na razie dostępne jest tylko w jedynym ośrodku (w HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty). W Europie poza Warszawą wykonywane jest jeszcze tylko w Barcelonie, Londynie i Mediolanie.

Nowy test polega on badaniu poziomu czterech kalikrein w osoczu krwi wykorzystywanych, jako markery nowotworowe w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Jedną z nich jest PSA. Badanie jest dość drogie, trzeba za nie zapłacić 1600 zł. Wraz z jego upowszechnieniem powinno być jednak coraz tańsze - twierdzą eksperci.

- Na pomysł tej metody wpadli szwedzcy specjaliści, którzy w latach 70. XX w. pobrali od 20 tys. mężczyzn próbki krwi i je zamrozili. Po 20 latach zaczęli badać te z nich, które pochodziły mężczyzn, którzy zachorowali na raka prostaty. Tak natrafili na cztery kalikreiny, których proporcje mogą prognozować rozwój tego nowotworu - opisywał dr Czarniecki.

Dr Filipek podkreśla, że zaletą badania 4KScore Test jest to, że pozwala określić, w jakim momencie należy wkroczyć z agresywnym leczeniem u mężczyzn z wykrytym już rakiem prostaty. Nowotwór ten często postępuje stopniowo i nie wymaga natychmiastowego wykonania operacji usunięcia guza lub radioterapii, tym bardziej, że metody te mogą powodować powikłania: nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum