• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci na HCC 2021: dostępność nowoczesnych terapii w onkologii nadal pozostawia wiele do życzenia

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia24 czerwca 2021 08:43

Polscy pacjenci onkologiczni potrzebują nie tylko zmian w organizacji leczenia nowotworów, ale także refundacji innowacyjnych terapii przeciwnowotworowych - wskazywali eksperci na HCC 2021.

Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, lider Koalicji Hepatologicznej; Fot. PTWP
  • Bez zmiany organizacji opieki w raku jajnika nowe leki nie wpłyną na wyniki leczenia tak, jak tego oczekujemy. Absolutnie konieczne, dla poprawy jakości leczenia, jest tworzenie cancer unitów dla tego nowotworu - mówiła prof. Chudecka-Głaz
  • W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisany jest próg wyszczepialności przeciwko HPV na poziomie 60 proc. Marzymy o tym, aby tak się stało - wskazywał prof. Bidziński
  • Ostatnie miesiące przyniosły przełom w leczeniu raka wątrobowokomórkowego w postaci terapii atezolizumab w skojarzeniu z bewacyzumabem - podkreślał dr Kraj

Mam gorzkie spostrzeżenie. Rejestracji leków stanowiących przełom w onkologii jest coraz więcej, ale my nie jesteśmy w stanie dotrzymać temu kroku ze względu na poprzednie zaniechania i niedofinansowanie. Nadal musimy gonić „pociąg Europa”, który wciąż nam odjeżdża - mówił dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, podczas sesji "Choroby nowotworowe w Polsce - wybrane zagadnienia terapeutyczne" na HCC 2021.

W leczeniu raka jajnika potrzebne są zmiany organizacyjne

Prof. Anita Chudecka-Głaz z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt w SPSK nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwracała uwagę, że rozwiązania organizacyjne są jednym z najważniejszych elementów dot. opieki nad pacjentką z rakiem jajnika.

- Bez zmiany organizacji opieki nowe leki nie wpłyną na wyniki leczenia tak, jak tego oczekujemy. Absolutnie konieczne dla poprawy jakości leczenia jest tworzenie cancer unitów dla tego nowotworu, ale także centrów kompetencji dla wszystkich nowotworów ginekologicznych - podkreślała.

Skrót sesji

- Jeśli natomiast chodzi o leczenie inhibitorami PARP, mamy obecnie dwa leki: olaparyb i niraparyb. Oba są zarejestrowane przez EMA, ale w Polsce refundowany jest tylko olaparyb dla pacjentek nosicielek mutacji BRCA1/2 w nawrotowym lub nowo rozpoznanym platynowrażliwym raku jajnika. Nie ma natomiast refundacji dla pozostałej grupy pacjentek z tym nowotworem bez mutacji BRCA1/2. Te chore pozostają bez terapii - zaznaczyła.

Szczepienia przeciwko HPV - mamy wiele do zrobienia

Prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie mówił podczas sesji o szczepieniach przeciwko HPV.

- W naszej rzeczywistości rejestry wyszczepialności są praktycznie żadne, bo tylko samorządy realizowały od pewnego czasu szczepienia przeciwko HPV wśród młodzieży. Dlatego możemy liczyć jedynie na regionalne statystyki. Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać ewidentny efekt w zakresie zapobiegania rakowi szyjki macicy musi minąć kilkanaście lat. Przykładem jest Australia, która już w niedługim czasie powinna pokonać problem tego nowotworu - zaznaczył ekspert.

- W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisany jest próg wyszczepialności na poziomie 60 proc. Marzymy o tym, aby tak się stało, szczególnie teraz, kiedy szczepienia są tak powszechne i kiedy cały system jest do nich przygotowany - dodał.

Rak wątrobowokomórkowy. Co z refundacją terapii?

Dr Joanna Streb, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Poradni Onkologicznej, Oddział Kliniczny Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie mówiła o problemach związanych z leczeniem raka wąrtobowokomórkowego.

- Pacjenci z zaawansowanym nowotworem powinni być objęci opieką zespołu terapeutycznego, co znacznie skróciłoby ich ścieżkę. Ale ośrodków z takim zakresem możliwości jest niewiele, dlatego jedyne, co udaje się nam osiągnąć, to wydłużenie czasu do progresji - wyjaśniała.

Dr Leszek Kraj z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniał, że ostatnie miesiące przyniosły przełom w leczeniu raka wątrobowokomórkowego w postaci terapii atezolizumab w skojarzeniu z bewacyzumabem, tj. połączenia immunoterapii z lekiem antyangiogennym.

- Badania pokazują 30 proc. obiektywnych odpowiedzi, z czego 10 proc. pacjentów uzyskało całkowitą remisję choroby. Mediana czasu przeżycia to 19 miesięcy - wcześniej nigdy nie przekraczała 12 miesięcy. To ważne informacje, bo mowa o pacjentach z zaawansowanym nowotworem, którym niczego nie mamy do zaproponowania. Dodajmy, że ta terapia stała się od razu międzynarodowym standardem - wskazywał dr Kraj.

- Stanowisko Rady Przejrzystości jest w sprawie refundacji tej terapii negatywne, ale z zaznaczeniem, że jest grupa pacjentów, która może na tym leczeniu skorzystać. To oznacza, że w przypadku zawężenia wskazania refundacja byłaby możliwa - mówiła Joanna Parkitna, p.o. dyrektora Wydziału Oceny Technologii Medycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

- Bardzo niepokoi mnie, gdy okazuje się, że żałujemy na leczenie chorych, którzy zostali zakażeni nie z własnej winy, ale przez to, jak działa system i jego placówki. Dodatkowo są to pacjenci, co do których panuje ogólne przekonanie, iż ich choroba wynika z nadużywania alkoholu. Dlatego się jej wstydzą i nie potrafią upomnieć się o swoje prawa do skutecznej terapii - podkreślała Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei", lider Koalicji Hepatologicznej

***
Program debaty "Onkologia w Polsce - sesja systemowa" podczas HCC 2021:
• Nowotwory kobiece w Polsce, m.in. rak jajnika – czy nadal zbyt późno rozpoznajemy tę chorobę?
• Leczenie pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym – nowe możliwości terapeutyczne
• Miejsce i znaczenie badań klinicznych dla opieki onkologicznej w Polsce

Osoby biorące udział w sesji (kolejność alfabetyczna):
- Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego
- Anita Chudecka-Głaz, lekarz kierujący z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
- Leszek Kraj, Klinika Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przewodniczący Komisji Bioetyki, kierownik Redakcji Naukowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
- Joanna Parkitna, p.o. dyrektora Wydziału Oceny Technologii Medycznych  Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
- Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, lider Koalicji Hepatologicznej
Moderacja: Iwona Bączek, redaktor, Rynek Zdrowia
***
Na VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych składało się ponad 40 sesji, debat, wykładów i prezentacji w sześciu blokach tematycznych: polityka zdrowotna, finanse i zarządzanie, terapie, nowe technologie, e-Zdrowie oraz edukacja.
Retransmisje wszystkich debat, wykładów i prezentacji dostępne są stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane są także w portalu rynekzdrowia.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum