• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci i pacjenci apelują o zaniechanie prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2018 08:44

"My, niżej podpisani, apelujemy do Ministra Zdrowia o wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie pilotażu sieci onkologicznej" - czytamy w apelu wystosowanym 10 grudnia przez m.in. stowarzyszenia pacjenckie, towarzystwa naukowe i uczelnie medyczne.

Eksperci i pacjenci apelują o zaniechanie prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej
Podpisy pod apelem złożyli m.in. eksperci i organizacje pacjenckie Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sygnatariusze dokumentu zwracają uwagę, że nieuwzględnienie w toku publicznych konsultacji zasadniczych uwag ekspertów medycznych, organizacji pacjentów, pracodawców oraz związków zawodowych sprawia, iż wdrożenie rozwiązania w obecnej formie stanowi zagrożenie dla funkcjonowania i rozwoju systemu opieki onkologicznej w Polsce.

Przypominają, że od momentu publikacji projektu sygnalizowali jego liczne wady, uniemożliwiające osiągnięcie założonych celów. W ich opinii nieuzasadnione jest oparcie systemu opieki onkologicznej niemal wyłącznie na centrach onkologii, bez uwzględnienia różnorodności i roli innych ośrodków (w tym szpitali klinicznych) oraz ich specyfiki w leczeniu poszczególnych nowotworów.

"Pilotaż w obecnym kształcie obarczony jest wysokim stopniem zbiurokratyzowania i zbędnej sprawozdawczości i w wielu punktach narusza obowiązujące regulacje prawne. Jest także ogromnie kosztochłonny, co potwierdziło w swojej opinii Ministerstwo Finansów. Przyjęte w pilotażu wskaźniki monitorowania oraz brak ich odniesienia do obecnej sytuacji i alternatywnych rozwiązań nie pozwolą na ocenę jego efektywności. Dowodem negatywnej oceny projektu rozporządzenia przez niemal wszystkie środowiska była konferencja uzgodnieniowa sprzed dwóch tygodni. Podczas dyskusji, która trwała trzy i pół godziny, żadna z zaproszonych stron nie wyraziła poparcia dla omawianego rozwiązania" - czytamy w apelu.

"Jednocześnie zwracamy się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pana Ministra Łukasza Szumowskiego z prośbą o intensyfikację prac nad projektami procedowanymi w resorcie od ponad dwóch lat. W szczególności dotyczy to stworzenia na bazie istniejących instytucji ośrodków koordynowanej opieki narządowej realizowanej przez wielodyscyplinarne zespoły (np. tzw. Breast Units, Lung Cancer Units i inne). Rozwiązanie to jest zgodne ze światowymi trendami organizacji opieki onkologicznej i w krajach, które je wprowadziły, przyniosło spektakularne efekty" - czytamy dalej.

"Wyjątkowo wysoko oceniamy inicjatywę nadania wytycznym postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz wskaźnikom jakościowym w onkologii rangi państwowego dokumentu. Jest to pierwsza próba monitorowania jakości procesu w medycynie, stwarzająca szansę na zapewnienie chorym, niezależnie od miejsca zamieszkania, jednolitego standardu leczenia. W przyszłym roku po raz pierwszy zostanie zapewnione finansowanie rejestrów medycznych z budżetu państwa. Wszystkie te procesy wymagają doskonalenia, kontynuacji, wsparcia i intensyfikacji prac. To na tych działaniach należy się skupiać, by przybrały najlepszą możliwą formę i skutecznie przyczyniały się do poprawy sytuacji pacjentów. W tej sytuacji z niepokojem przyjmujemy procedowanie projektu, który dąży w zupełnie przeciwnym kierunku" - wskazują podpisani pod apelem.

Pod dokumentem podpisy złożyli: Business Center Club, Fundacja MY Pacjenci, Fundacja Omealife, Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacja Onkologia 2025, Fundacja Onkologiczna Alivia, Fundacja Rak’n’Roll - Wygraj Życie,  Fundacja SOS-Życie, Klub Torakochirurgów Polskich, Konfederacja Lewiatan, Młodzi Menedżerowie Medycyny (w ramach Polskiej Federacji Szpitali), Polska Grupa Raka Płuca, Polska Liga Walki z Rakiem, Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi, Polskie Towarzystwo Kardio- i Torakochirurgów, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Pracodawcy RP,  prof. dr hab. Halina Batura-Gabryel, konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc, prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej,  prof. dr hab. Tomasz Grodzki, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty im. prof. T. Koszarowskiego „Gladiator”, Stowarzyszenie Polskie Amazonki-Ruch Społeczny, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum