• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: efekty leczenia raka jajnika w Polsce wciąż gorsze niż w UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2019 20:27

Dodał, że warto też edukować kobiety, by w razie zdiagnozowania guza jajnika kierowały się do ginekologa onkologa, a nie ginekologa położnika, który z reguły ma mniejsze umiejętności w zakresie leczenia nowotworów.

Wyjaśnił, że konieczne jest ustalenie pewnych prostych algorytmów: jeżeli u kobiety z guzem jajnika widocznym w badaniu USG, występował rak jajnika lub rak piersi w rodzinie, jeżeli jest ona po menopauzie, ma bóle brzucha, to powinna natychmiast szukać ginekologa onkologa, tłumaczył.

Prof. Bidziński zwrócił też uwagę, że u ok. 20 proc. pacjentek operowanych z powodu raka jajnika, leczenie chirurgiczne jest wykonane nieoptymalnie, co nie daje gwarancji skuteczności. Nieoptymalne leczenie raka jajnika sprawia, że szansa pacjentki na wyleczenie jest dużo mniejsza, a koszty terapii większe.

Dlatego leczeniem chorych na raka jajnika powinny zajmować się ośrodki leczące kompleksowo (na wzór "breast units" w raku piersi), w których działają zespoły wielu specjalistów złożone z: radioterapeuty, patomorfologa, ginekologa onkologa, chirurga onkologicznego, onkologa klinicznego, psychologa, anestezjologa, dietetyka, rehabilitanta. - Taki zespół może zapewnić sukces terapeutyczny - ocenił ekspert. Przytoczył dane brytyjskiej publicznej służby zdrowia (National Health Service - NHS), z których wynika, że leczenie chorych na raka w specjalistycznym ośrodku, który ma odpowiednią kadrę i sprzęt, może podnieść odsetek wyleczeń nawet o 45 proc.

Prof. Bidziński zwrócił też uwagę na to, że choć dostęp do nowych leków na raka jajnika poprawił się w Polsce, to programy lekowe wymagają jeszcze uaktualnienia. - Nasze programy lekowe nie są jeszcze do końca współczesne i zabiegamy też o to, by się zmieniły. Mnie to boli, bo ja się z chorymi spotykam na co dzień i one mnie pytają, dlaczego nie mogą być leczone tak jak w Szwecji czy w Niemczech? - powiedział.

Kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Opolskim Centrum Onkologii Piotr Klimczak zwrócił z kolei uwagę na rolę poradnictwa dietetycznego i leczenia żywieniowego u chorych na raka jajnika. Zaznaczył, że aż u 75 proc. pacjentek z rakiem jajnika chorobie towarzyszy wyniszczenie. Jest to odsetek większy niż u pacjentów z rakiem jelita grubego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum