• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: 3 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu raka pęcherza moczowego

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2016 14:33

Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu na raka pęcherza moczowego dowiaduje się 16 osób. Duża część pacjentów przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rak pęcherza moczowego jest 5. najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i 14. wśród kobiet. Na raka pęcherza moczowego i jego powikłania umiera w Polsce ok. 3000 osób rocznie. Jedną z przyczyn tak trudnej sytuacji jest fakt, że o tej chorobie nie mówi się w Polsce wiele.

- W Polsce zdecydowanie za małą uwagę poświęcamy rakowi pęcherza moczowego, tymczasem jest to jeden z groźniejszych nowotworów. Bardzo często skutkuje przerzutami do innych narządów, problemem są również częste nawroty choroby. Zbyt późne wykrycie często wiąże się z całkowitym usunięciem pęcherza, co znacznie obniża jakoś życia chorych. W Polsce w wyniku tej choroby nadal umiera połowa osób zdiagnozowanych - zwraca uwagę prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może (lecz nie musi!) towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły jest zdecydowanie wskazaniem do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje na specjalistyczne badania diagnostyczne.

Niektóre czynniki ryzyka można ograniczyć. Groźba zachorowania na ten nowotwór jest niemal trzykrotnie wyższa u palaczy tytoniu. Rakowi pęcherza sprzyja także kontakt z chemikaliami używanymi w garbarstwie, przemyśle tekstylnym, metalowy czy petrochemicznym. Oprócz niepalenia zalecane jest utrzymywanie optymalnej wagi, aktywność fizyczna oraz właściwa dieta.

- Czas dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego ma szczególne znaczenie. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, dlatego kiedy już zgłoszą się do lekarza ważna jest jak najszybsza diagnoza  - mówi prof. Marek Sosnowski, krajowy konsultant w dziedzinie urologii.

- Każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Pacjent z kolei nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet jeśli krwiomocz ustępuje - dodaje konsultant.

- Głównymi zagrożeniami dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są zaniżone wyceny zabiegów diagnostycznych oraz niskie kontrakty oddziałów urologicznych. Poprawa wczesnego wykrywania raka pęcherza sprawiła, że niemal we wszystkich krajach europejskich o 21 proc. spadła w ostatnich latach umieralność na raka pęcherza. W Polsce, niestety, jest inaczej, jest ona nawet nieco wyższa niż dawniej - zaznacza prof. Sosnowski.

Sytuacja pacjentów z rakiem pęcherza moczowego została szczegółowo opisana w Raporcie: "Rak pęcherza moczowego - nowotwór zapomniany", wydanym w 2014 r. przez Fundację Wygraj Zdrowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum