Eksperci: 2 mln Polek budzi się w nocy, by zapalić papierosa
2 mln Polek budzi się w nocy, aby zapalić papierosa - alarmują specjaliści z okazji obchodzonego 21 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia. Rak płuca jest już częstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce niż rak piersi.

Kierownik zakładu epidemiologii i prewencji nowotworów Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie prof. Witold Zatoński ostrzega, że kobiety łatwiej niż mężczyźni uzależniają się od palenia i trudniej im z tym nałogiem zerwać.
Przypuszcza się, że bardziej niż od nikotyny, kobiety uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności, w których sięgają po papierosa.
Nikotyna jest substancją, która uzależnia silniej niż alkohol. Do uzależnienia dochodzi na kilka sposobów. Jednym z nich jest uzależnienie fizjologiczne od nikotyny. Do tego dochodzi jeszcze sięganie po papierosa w sytuacjach stresujących oraz rytuał trzymania papierosa w dłoni i zaciągania się.
Specjaliści przekonują, że nie ma mniej szkodliwych dla zdrowia papierosów - wszystkie, nawet te "light" i "slim", są tak samo groźne, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. - Dodatki smakowe ułatwiają nawet inhalację, czyli powodują, że osoby palące "slimy" lub "lighty" zaciągają się głębiej i mocniej - podkreśla prof. Zatoński.
Wszystkie papierosy mogą wywołać raka płuca i coraz częściej z tego powodu umierają kobiety. Aż 60 tys. Polek może umrzeć przedwcześnie w ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca wywołanego paleniem tytoniu. Wynika to z tego, że każdego roku rejestrujemy ponad 6 tys. nowych zachorowań na raka płuca wśród kobiet i wciąż co roku ponad 6 tys. kobiet umiera z powodu tego nowotworu.
Rak płuca jest już częstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce niż rak piersi. W Europie podobnie jest tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie kobiety również częściej umierają na raka płuca niż na nowotwory piersi.
Raport opublikowany na początku 2013 r. przez "Annals of Oncology" przewiduje, że niedługo, bo już w 2015 r., tak samo będzie w całej Europie. Prawie 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka płuca występuje u osób uzależnionych od nikotyny.
Wśród 9 mln Polaków, którzy codziennie palą papierosy, aż 3,5 mln to kobiety. Najwięcej palących kobiet ma obecnie od 45 do 64 lat. W tym wieku pali prawie co trzecia Polka. I to one również najczęściej chorują na raka płuca.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)