• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Efektywność leczenia nowotworów poprawia się, ale zbyt wolno

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2017 10:33

Liczba chorych na raka w Polsce w 2016 r., według jeszcze nieoficjalnych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, wynosi już niemal 180 tys. i w kolejnych latach, z powodu starzejącego się społeczeństwa, będzie rosła.

Efektywność leczenia nowotworów poprawia się, ale zbyt wolno
Jeśli chodzi o wyniki leczenia, nadal brakuje nam 10-15 punktów procentowych do innych krajów Fot. Fotolia

Jak zauważył podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, jeszcze w 2013 r. zachorowań na nowotwory było rocznie w Polsce ok. 160 tys.

- Prognozy na najbliższe 5-8 lat mówią natomiast, że liczba zachorowań może osiągnąć ok. 210 tys. (liczba zgonów 100 tys.). Co czwarty Polak zachoruje na nowotwór, a co piąty umrze z tego powodu - mówił specjalista.

- Jeśli chodzi o wyniki leczenia, nadal brakuje nam 10-15 punktów procentowych do takich krajów jak USA, Kanada, czy kraje "starej" UE. Średnia dla Polski szacowana jest na 45,5 proc.- dodał dr Meder.

Przypomniał szacunki, z których wynika, iż w naszym kraju żyje z rozpoznaną chorobą nowotworową ok. 600 tys. osób. Grupa ta będzie coraz liczniejsza, m.in. z przyczyn demograficznych.

.Jak zauważa Gazeta Wyborcza, efektywność systemu opieki onkologicznej w Polsce poprawia się bardzo powoli, niemal cztery razy wolniej niż np. w Czechach. Jedną z głównych przyczyn wysokiej śmiertelności jest ograniczony dostęp do nowoczesnych, innowacyjnych leków onkologicznych. Szczegółowo analizuje to raport przygotowany przez fundację Alivia.

Dokument pokazuje, że spośród 19 analizowanych nowotworów jedynie w raku jajnika pacjentki mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną światową wiedzą medyczną.

Do 70 proc. leków występujących w międzynarodowych standardach leczenia polscy pacjenci mają dostęp znacznie ograniczony. Aż 53 proc. nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w UE w ogóle nie jest dostępnych w naszym kraju.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum