Dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną objęte najnowocześniejszym leczeniem. Szansa na ich wyleczenie ma wzrosnąć do ponad 90 proc.
Wszystkie dzieci z rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną w Polsce objęte najnowocześniejszym leczeniem. Szansa na ich wyleczenie ma wzrosnąć do ponad 90 proc. – informuje Śląski Uniwersytet Medyczny

- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uczestniczy w ogólnopolskim projekcie badawczym CALL-POL koordynowanym przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie dostępu do najnowocześniejszych terapii polskim dzieciom chorym na ostrą białaczkę limfoblastyczną
- Dzięki zindywidualizowanym metodom terapii i lekom szansa na wyleczenie chorych dzieci ma wzrosnąć do ponad 90 proc.
To może być przełom w leczeniu tego najczęściej występującego nowotworu złośliwego w tej grupie wiekowej. Ma znacząco poprawić wyniki leczenia – informuje Śląski Uniwersytet Medyczny. O co chodzi?
Przełom w leczeniu dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną
SUM uczestnicy w projekcie CALL-POL koordynowanym przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi (lider - prof. Wojciech Młynarski), którego celem jest ułatwienie dostępu do najnowocześniejszych terapii polskim dzieciom chorym na ostrą białaczkę limfoblastyczną w formie trzech niekomercyjnych badań klinicznych.
Projekt dostał dofinansowanie w wysokości ponad 28 mln zł z Agencji Badań Medycznych, a jego partnerami klinicznymi są wszystkie ośrodki hemato-onkologii dziecięcej w Polsce, funkcjonujące w 16 szpitalach.
Właśnie w Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu rozpoczęło się badanie kliniczne, którego liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny oraz dwa badania kliniczne koordynowane przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
W badaniach weźmie udział około 600 dzieci
W całej Polsce do badania mają być włączone wszystkie dzieci z rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną - szacuje się, że będzie ich około 600. Czas ich obserwacji ma wynosić 46 miesięcy.
- U pacjentów będzie wdrożone najnowocześniejsze, zindywidualizowane leczenie, którego celem jest zwiększenie wyleczalności choroby do ponad 90 proc. – podkreślają przedstawiciele SUM.
I dodają, że by wybrać najskuteczniejszą opcję terapeutyczną zostanie zastosowana diagnostyka molekularna. Identyfikowane będą nawet pojedyncze komórki białaczki w szpiku kostnym.
- Dzięki temu badaniu chore polskie dzieci będą diagnozowane i leczone najbardziej zaawansowanymi metodami na świecie. Wyznaczy to nowe standardy leczenia, porównywalne do krajów Europy Zachodniej – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, kierownik zabrzańskiej kliniki.
- Mamy nadzieje, że dołączenie immunoterapii poprawi skuteczność leczenia i zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań toksycznych. Format niekomercyjnych badań klinicznych daje gwarancje precyzji leczenia z pełną ochroną pacjentów – dodaje.
Projekt „Childhood ALL in Poland (CALL-POL) będzie realizowany również we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Instytutem Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)