• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Drugi przeszczep narządów szyi i szpiku w Gliwicach. Pacjent w dobrym stanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 12:51

Jako dobry określają lekarze stan 65-letniego pacjenta, któremu 8 maja w Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepiono narządy szyi, a 10 dni później - szpik - poinformowali lekarze podczas poniedziałkowej (29 lipca) konferencji prasowej. Teraz przechodzi rehabilitację.

Drugi przeszczep narządów szyi i szpiku w Gliwicach. Pacjent w dobrym stanie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2012 r. całkowicie usunięto mu krtań z powodu raka tego narządu; od tego czasu oddychał przez rurkę tracheostomijną. To już drugi taki pionierski zabieg w Gliwicach, gdzie po przeszczepie tkankowym pacjentowi przeszczepia się też szpik, aby z czasem móc ograniczyć lub całkowicie wyeliminować obciążające leczenie immunosupresyjne, zapobiegające odrzutowi.

Pierwszym pacjentem zakwalifikowanym do takiego leczenia był 6-letni Tymek, dotkliwie poparzony popularnym preparatem do udrożniania rur. Kolejny pacjent ma za sobą historię leczenia onkologicznego.

- Do tej pory transplantologia omijała ten typ schorzeń zakładając, że ingerencja immunologiczna, a właściwie depresja układu immunologicznego w przebytej chorobie nowotworowej, jest przeciwskazaniem do transplantacji narządów zniszczonych przez raka - mówił dyrektor gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie prof. Krzysztof Składowski.

- Pierwsza operacja pokazała, że modyfikacja układu immunologicznego jest możliwa, w każdym razie w krótkiej perspektywie nie powoduje żadnych istotnych, niepokojących następstw. W związku z tym odważyliśmy się - i to jest właśnie pionierskość tego drugiego zabiegu - wykonać tego typu przeszczep u pacjenta, który stracił krtań z powodu raka - dodał prof. Składkowski.

Czytaj też: Chłopiec po przeszczepie narządów szyi i szpiku jest w dobrym stanie. Czy będzie przełom w medycynie?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum