• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dr Janusz Meder: mimo finansowych problemów nowotwory leczymy w Polsce coraz skuteczniej

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2019 13:55

- Mimo znacznego niedofinansowania polskiej onkologii i dostępu do ok. 50 proc. leków onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, pod względem leczenia nowotworów sytuacja w Polsce stale się poprawia - podkreśla dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dr Janusz Meder: mimo finansowych problemów nowotwory leczymy w Polsce coraz skuteczniej
Dr Janusz Meder, prezes PUO; FOT. PTWP

- Jeszcze piętnaście lat temu średnia wyleczeń nowotworów sięgała 30 proc. dziś wynosi 48 proc. Na uwagę zasługują ostatnie dwa lata, w trakcie których doszło do rejestracji wielu nowych leków - wskazywał dr Janusz Meder  we wtorek (17 grudnia) podczas konferencji "Onkologia 2019 - podsumowanie roku" w Warszawie.

Jak tłumaczył ekspert, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważną kwestią, która wpływa na poziom wyleczalności nowotworów są nakłady finansowe dedykowane tej dziedzinie.

- Bez odpowiedniego finansowania nie jesteśmy w stanie sprostać wymogom współczesnych terapii. Dlatego też, pomimo znaczącej poprawy w dostępie do nowych cząsteczek terapeutycznych i schematów leczenia, ciągle odbiegamy o ok. 10-15 proc. pod względem wyleczalności od Europy - zaznaczył dr Meder.

Dodał jednak, że dzięki postępowi w terapiach, obecnie w Polsce żyje ponad milion ludzi z rozpoznanym nowotworem, u których choroba ma charakter przewlekły. Dzięki temu chorzy mają potencjalną szansę na dożycie do zarejestrowania kolejnych linii terapeutycznych.

Prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) zaznaczył również, że oprócz inwestowania w nowe terapie onkologiczne konieczne jest też wprowadzenie działań edukacyjnych i profilaktycznych. Edukacja powinna dotyczyć przede wszystkim diety, stylu życia, a także racjonalnego korzystania z telefonii komórkowej.

- Amerykanie kładą duży nacisk na odpowiednie zachowania w posługiwaniu się telefonią komórkową. Okazuje się bowiem, że choć dziś nie ma twardych dowodów, które by wskazywały, że używanie "komórek" przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka, od pewnego czasu wzrasta np. liczba zachorowań na nowotwory ślinianki. Podobna ostrożność i rozwaga w USA zalecana jest w odniesieniu do inhalowania się papierosami elektronicznymi - podkreślił dr Meder.

- Okazuje się, że gdyby na prewencję przeznaczyć nieco ponad 11 tys. dolarów to w efekcie można by zaoszczędzić kwotę prawie 10 razy większą. Warto więc inwestować w edukację, profilaktykę i dostęp do nowoczesnych terapii. Zastosowanie tej filozofii dałoby możliwość uratowania życia blisko 4 mln ludzi w ciągu roku - podsumował prezes PUO.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum