• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dr Beata Jagielska: badania genetyczne w onkologii to krytycznie ważny element

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2019 07:58

Po wykonywanie nowoczesnej diagnostyki genetycznej w onkologii powinny sięgać laboratoria, które posiadają sprzęt i doświadczone kadry. Najmniejsze błędy mogą skutkować nieprawidłową kwalifikacją pacjenta do leczenia - podkreśla dr Beata Jagielska, z-ca dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie.

Dr Beata Jagielska: badania genetyczne w onkologii to krytycznie ważny element
Dr Beata Jagielska, z-ca dyrektora ds. lecznictwa otwartego i rozliczeń świadczeń zdrowotnych, Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie

Jak wyjaśnia dr Beata Jagielska, z-ca dyrektora ds. lecznictwa otwartego i rozliczeń świadczeń zdrowotnych w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie, aby móc zaordynować terapię celowaną w onkologii ukierunkowaną molekularnie bądź monoterapię, konieczne jest zastosowanie nowoczesnej diagnostyki.

W przypadku części terapii od roku 2017 uruchomione jest finansowanie badań diagnostycznych genetycznych. Nadal oczekiwane jest finansowanie oznaczenia PD-L1. To badanie w obszarze patomorfologii. 

Specjalistka zwraca uwagę, że utrzymanie jakości nowoczesnej diagnostyki genetycznej wymaga wysokiej jakości sprzętu, ale również doświadczenia. A zatem po jej wykonywanie powinny sięgać laboratoria, które posiadają odpowiedni sprzęt i doświadczone kadry.

- Tutaj najmniejsze błędy mogą niestety skutkować nieprawidłową kwalifikacją pacjenta do leczenia, albo co gorsza dyskwalifikacją z tego leczenia. A więc w przypadku innowacyjnej terapii w onkologii taka diagnostyka to krytyczne ważny element - podkreśla dr Beata Jagielska.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum