×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dolnośląskie: ruszają badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 marca 2020 15:26

Od środy (4 marca) rusza współfinansowany przy samorząd województwa dolnośląskiego program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. W kilku placówka medycznych we Wrocławiu pacjenci bezpłatnie będą mogli wykonać badania profilaktyczne.

Dolnośląskie: ruszają badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski przypomniał we wtorek podczas konferencji prasowej, że niedawno samorząd województwa podsumował działalności sieci onkologicznej na Dolnym Śląska. - Z tego podsumowania jasno wynikało, że pacjenci, którzy trafiają do dolnośląskich szpitali ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego trafiają w rozwiniętym stadium choroby nowotworowej. Dlatego też chcemy uruchomić program profilaktyki raka jelita grubego - mówił wicemarszałek.

W ramach programu w czterech placówkach na Dolnym Śląsku od środy będzie można wykonać bezpłatne testy na poziom hemoglobiny w kale. Przygotowano 1,2 tys. takich testów. Próbki będą przysyłane do Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu.

Szef DCO i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że blisko 76 proc. pacjentów trafiających do dolnośląskich szpitali z rakiem jelita grubego, to pacjenci, u których nowotwór ma już III lub IV stadium rozwoju.

- To świadczy o nieefektywności, dostępnej i finansowanej przez NFZ, profilaktyki raka grubego, czyli dostępności do kolonoskopii. Mamy świadomość, że nie wykorzystanie tego potencjały wynika często z wielu apeksów - lęk przed nowotworem czy charakteru kolonoskopii jako badania, które wielu pacjentów odstrasza - mówił.

Dodał, że współfinansowany przez samorząd województwa dolnośląskiego nowy program profilaktyczny ma wskazać pacjentów, którzy bezwzględnie powinni podać się kolonoskopii. - Czyli tych, u których w kale będzie występował wysoki poziom hemoglobiny. To nie jest test na obecność krwi, ale na obecność hemoglobiny, test który jest dużo bardziej czuły - powiedział prof. Maciejczyk.

Osoby, u których test da wynik pozytywny zostaną objęte opieką DCO, w tym zostanie wykonana im kolonoskopia.

Testy na obecność hemoglobiny w kale można pobrać od środy w: Centrum Medycznym Dobrzyńska, Obwodzie Lecznictwa Kolejowego, Dolnośląskim Centrum Medyczne DOLMED oraz w Dolnośląskim Centrum Onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum