Porozumienie Zielonogórskie/Rynek Zdrowia | 12-11-2020 13:38

Dolnośląskie: rusza pilotaż współpracy lekarzy rodzinnych i onkologów

Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców "Porozumienie Zielonogórskie" wraz z Dolnośląskim Centrum Onkologii i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej opracują strategię współpracy lekarzy rodzinnych z onkologami w ramach pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na Dolnym Śląsku.

Głównym celem projektu jest stworzenie wspólnej strategii informacyjnej lekarzy rodzinnych i onkologów Fot. Fotolia

W zawartym w tej sprawie porozumieniu sprecyzowano, że głównym celem projektu jest stworzenie wspólnej strategii informacyjnej lekarzy rodzinnych i onkologów, dotyczącej profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnozowania, leczenia oraz kontroli pacjentów z chorobami nowotworowymi.

"Projekt rozpoczyna się na Dolnym Śląsku, ale wypracowane w jego ramach rozwiązania będą potem wprowadzane w całej Polsce" - poinformowała w środę (11 listopada) na swojej stronie internetowej  Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. 

30-procentowy spadek liczby wydawanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego w czasie pandemii niepokoi zarówno lekarzy rodzinnych, jak i onkologów. Oznacza on bowiem mniejszą wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są większe.

Szef DCO i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk podkreśla potrzebę wykorzystania nowych technologii do skrócenia ścieżki pacjenta od lekarza rodzinnego do onkologa. Może temu służyć m.in. rozpowszechnienie onkoskopu - aplikacji, w której po wpisaniu przez lekarza rodzinnego numeru karty DILO, automatycznie umawiana jest pierwsza wizyta pacjenta u onkologa. Inna aplikacja dotyczy e-diagnostyki i kierowania pacjenta przez system na konieczne badania po wprowadzeniu danych.

Więcej: federacjapz.pl