• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dolnośląskie: kolejne kłopoty z kompleksowym leczeniem onkologicznym, pacjenci apelują do NFZ

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2019 21:40

Centrum Radioterapii Amethyst, działające przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu, może zakończyć działalność w przeciągu trzech tygodni. Ośrodek, zbudowany i wyposażony kosztem ponad 60 mln zł, od roku jest gotowy do przyjęcia chorych, lecz nie podjęto decyzji o zapewnieniu finansowania leczenia pacjentów.

Dolnośląskie: kolejne kłopoty z kompleksowym leczeniem onkologicznym, pacjenci apelują do NFZ
Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową zaapelowałodo NFZ o niezwłoczne zapewnienie finansowania dla kompleksowego leczenia onkologicznego dla chorych. Fot. Shutterstock

Jak czytamy w komunikacie nadesłanym Rynkowi Zdrowia,  Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową zaapelowało do dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o niezwłoczne zapewnienie finansowania dla kompleksowego leczenia onkologicznego dla chorych.

Zwróciło również uwagę na niezgodność działań Funduszu z deklaracjami prezydenta, premiera oraz ministra zdrowia o dekoncentracji leczenia radioterapią. W ostatnim dniach pojawił się bowiem kolejny kłopot w regionie - z powodu nowych norm zatrudnienia pielęgniarek szpital wojewódzki w Legnicy zlikwidował 20 łóżek na oddziale onkologii klinicznej.

Od 2016 r., początkowo sam Wielospecjalistyczny Szpital - SP ZOZ w Zgorzelcu, później prywatna spółka współpracująca ze szpitalem, realizowała budowę Centrum Radioterapii Amethyst, przeznaczając na to kwotę 45 mln zł i przeznaczając kolejne kilkanaście milionów złotych na sprzęt.

W marcu 2018 r. Centrum było gotowe do przyjęcia pacjentów. Byłby to jeden z kilku ośrodków w województwie, który oferowałby jednoczasową radiochemioterapię, która jest standardem postępowania m.in. w leczeniu raka płuca oraz innych nowotworów. Do dzisiaj Dolnośląski Oddział Wojewódzki nie odpowiedział na wystąpienie szpitala.

Stowarzyszenie Amazonek i osób z chorobą nowotworową na początku kwietnia wystąpiło do NFZ z apelem o zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej blisko miejsca zamieszkania chorego. Stowarzyszenie od października zbierało też podpisy na rzecz poparcia tej sprawy. Ponad 12 tysięcy podpisów zostało przekazanych do dolnośląskiego oddziału Funduszu.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum