×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dolnośląskie Centrum Onkologii uczestniczy w pilotażu profilaktyki raka stercza w Europie

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAPOpublikowano: 31 maja 2023 15:13Zaktualizowano: 31 maja 2023 15:36

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii jest jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Jest to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 tys. Europejczyków.

Dolnośląskie Centrum Onkologii uczestniczy w pilotażu profilaktyki raka stercza w Europie
Dolnośląskie Centrum Onkologii Fot. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii

 

Dolnośląskie Centrum Onkologii uczestniczy w pilotażu profilaktyki raka stercza w Europie

Jak podała w komunikacie rzecznik Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu Monika Kowalska, placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3,5 tys. Dolnoślązaków w wieku 50-69 lat, by włączyć ich do eksperymentalnego programu skriningowego. Jego celem jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem. Na ten cel placówka otrzymała 1 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych.

Rak prostaty ma jeden z najwyższych współczynników umieralności u mężczyzn w północnej i zachodniej Europie. Jest to także najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 tys. Europejczyków.

Dzięki nowoczesnym narzędziom i strategiom możliwe jest przyspieszenie i usprawnienie procesu wykrywania raka. Z tą myślą powstał projekt PRAISE-U - Smart Early Detection of Prostate Cancer (Mądry Skrining Raka Prostaty). Jego celem jest zaprojektowanie algorytmu wczesnego wykrywania raka w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem i ograniczyć nadwykrywalność choroby, która nie wymaga leczenia.

- Nie każdy rak prostaty musi być leczony, część osób wystarczy mieć pod obserwacją i można tym z nowotworem żyć kilkadziesiąt lat, bo leczenie onkologiczne może mieć swoje powikłania np. zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii - powiedział cytowany w komunikacie dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCOPiH.

W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza.

Wyniki posłużą do napisania rekomendacji Komisji Europejskiej dla krajów Wspólnoty w zakresie metodologii prowadzenia badań przesiewowych tego nowotworu. Działanie to jest zgodne z Narodową Strategią Onkologiczną 2020-2030, która zakłada rozpoczęcie skriningu raka stercza w Polsce od 2024 r.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum