• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dolnośląskie Centrum Onkologii otwiera pododdział do leczenia czarniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2017 14:47

Specjalny pododdział do leczenia czerniaka - najbardziej agresywnego raka skóry - otwiera Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Lekarze oceniają, że dzięki temu przyspieszą terapię chorych o 2-3 miesiące.

Dolnośląskie Centrum Onkologii otwiera pododdział do leczenia czarniaka
Dolnośląskie Centrum Onkologii otwiera pododdział do leczenia czarniaka. Fot. Archiwum

Zastępca dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii ds. medycznych Ireneusz Pawlak poinformował w piątek (9 czerwca) na konferencji prasowej, że pododdział ze specjalną przychodnią dla osób ze zdiagnozowanym czerniakiem zacznie działać od czwartku 22 czerwca.

- To będzie taka szybsza ścieżka w leczeniu czerniaka. Mamy specjalistów i sprzęt, dlatego zdecydowaliśmy, że pomoc chorym należy zorganizować w ramach specjalnego pododdziału i przychodni dedykowanej tylko przypadkom czerniaka. Chodzi o ten sam model organizacyjny, jak w przypadku otwartego niedawno u nas centrum leczenia raka piersi - powiedział Pawlak.

Podkreślił, że DCO w najbliższej przyszłości będzie również organizować podobne centra tzw. unity poświęcone specjalistycznemu leczeniu nowotworów innych narządów. Chodzi o nowotwory urologiczne, ginekologiczne oraz dotyczące przewodu pokarmowego.

Zdaniem dr. Marcina Ziętka chorym na czerniaka będzie można dzięki takiej organizacji leczenia przyspieszyć terapię nawet o 2-3 miesiące. Do pododdziału i przychodni w DCO nie potrzeba skierowania.

- Ten czas w leczeniu jest niezwykle istotny, ponieważ czerniak jest wyjątkowo agresywnym nowotworem. Chory, gdy dowiaduje się po badaniach histopatologicznych, że cierpi na czerniaka będzie mógł w naszym pododdziale podjąć leczenie natychmiast. Zwykle po diagnozie był pozostawiony sam sobie, teraz od razu powinien zgłosić się do nas - powiedział Ziętek.

Onkolog podkreślił, że placówka jest przeznaczona wyłącznie dla pacjentów, u których stwierdzono już czerniaka, a nie dla osób podejrzewających, że zauważone zmiany na skórze mogą być chorobą nowotworową.

- Apelujemy, by te osoby zgłaszały się do lekarzy rodzinnych, dermatologów. Każdy przynajmniej raz w roku powinien przejść takie badanie, które polega na obejrzeniu całego ciała właśnie przez lekarza - powiedział dr Jacek Calik.

Wyjaśnił, że choć podstawowym sposobem leczenia czerniaka jest jego chirurgiczne usunięcie, to w dalszym postępowaniu w tej chorobie ważne są też terapie lekowe np. podawanie leków immunologicznych.

Dr Calik dodał, że dla wszystkich bardzo ważna jest profilaktyka, czyli m.in. unikanie promieniowania słonecznego, odpowiedni ubiór, stosowanie kremów i okularów z filtrem UV oraz nie korzystanie z solariów.

Rocznie na Dolnym Śląsku diagnozuje się ok. 250 zachorowań na czerniaka, a w całej Polsce średnio jest ok. 3 tys. pacjentów. Jak podali lekarze w ciągu ostatnich 30 lat ta liczba wzrosła trzykrotnie i na czerniaka chorują coraz młodsze osoby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum