• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc w programie wczesnego wykrywania raka

Autor: RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia11 czerwca 2021 15:22

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc w programie wczesnego wykrywania raka
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca
  • Planuje się wykonanie ponad 2,3 tys. badań tomograficznych (niskodawkowym tomografem) i leczenie 1 tys. pacjentów
  • Projekt skierowany jest do osób w wieku 55-74 lat, palących tytoń od ponad 20 lat, oraz z okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat

Prowadzący tę placówkę medyczną dolnośląski samorząd poinformował w komunikacie, że Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc dołączyło do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.

Planowanie jest wykonanie ponad 2,3 tys. badań tomograficznych i leczenie 1 tys. pacjentów.

Najlepiej, jak najwcześniej

"Badania wykonywane metodą niskodawkowej tomografii komputerowej mają poprawić świadomość dotyczącą tego schorzenia, poprawić jego wykrywalność na wczesnym etapie rozwoju, a także zwiększyć zasób kadry medycznej przeszkolonej w diagnostyce i leczeniu tej choroby" - napisano w komunikacie.

- Zależy nam, aby choroby nowotworowe były wykrywane na możliwie najwcześniejszym etapie, ponieważ znacznie zwiększa to szanse na wyleczenie pacjenta. Jednocześnie umożliwiamy Dolnoślązakom dostęp do nowoczesnej diagnostyki. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w programie badań profilaktycznych - powiedział cytowany w komunikacie marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.

Realizacja programu wykrywania raka płuca prowadzona jest w całym kraju, który podzielony został w tym celu na 6 makroregionów. W każdym z nich wybrany został podmiot realizujący badania, a te finansowane będą w 85 proc. z funduszy unijnych i 15 proc. z budżetu państwa.

Prewencja nowotworowa

- Badania niskodawkowym tomografem komputerowym to kolejne działania w zakresie prewencji nowotworowej podejmowane przez marszałkowskie jednostki. Z sukcesem promujemy profilaktykę raka jelita grubego poprzez wykonywanie prostych i szybkich testów na krew utajoną w kale. Chcemy się również skoncentrować na niezwykle niebezpiecznym raku płuca. U większości pacjentów objawy raka płuca pojawiają się, gdy choroba jest silnie zaawansowana, co powoduje, że rak jest trudny do leczenia - wyjaśnił wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu jest partnerem w konsorcjum, które realizuje program w makroregionie śląskim obejmującym województwa: dolnośląskie, śląskie i opolskie. Pozostali uczestnicy konsorcjum to Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu. W sumie konsorcjum dysponuje budżetem sięgającym niemal 4 mln zł, a projekt będzie realizowany do maja 2023 roku.

Można się już rejestrować

W ramach swoich zadań DCChP ma możliwość pozyskania około 1000 pacjentów i przeprowadzenia 2370 badań tomografem komputerowym. Osobami, do których skierowany jest projekt są osoby w wieku 55-74 lat palące tytoń od ponad 20 lat, oraz z okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat.

Także program adresowany jest do osób narażonych na czynniki ryzyka m.in. ekspozycję zawodową na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego. Do programu mogą też przystąpić osoby, które zostały wyleczone i już przebyły wcześniej raka płuca, lub miały inne schorzenie onkologiczne zależne od palenia tytoniu.

Rejestracja dostępna jest w dni robocze w godz. 8-15, pod tel. 71 726 25 25.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum