• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Do Kielc są transportowane pociągami chore onkologicznie dzieci z Ukrainy. Pojadą m.in. do klinik za granicą

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia20 marca 2022 09:24

Do tej pory z Ukrainy ewakuowano ponad 400 dzieci chorych onkologicznie. Przez ośrodek w Bocheńcu k. Kielc przeszło około 250 małych pacjentów, natomiast około 150 jest leczonych w Polsce. Dzieci są przekazywane do klinik za granicą, które zgłosiły chęć pomocy.

Do Kielc są transportowane pociągami chore onkologicznie dzieci z Ukrainy. Pojadą m.in. do klinik za granicą
Chore onkologicznie dzieci z Ukrainy przechodzą m.in. przez ośrodek transferowy w Bocheńcu. Fot. PAP/Piotr Polak
  • W sobotę wieczorem do Kielc dotarł kolejny specjalny pociąg medyczny z chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi
  • W Bocheńcu (pow. jędrzejowski) koło Kielc utworzono ośrodek transferowy. Placówka funkcjonuje na zasadzie triażu.
  • Dzieci z Ukrainy wymagające leczenia trafią również za granicę. Wsparcie zadeklarowało około 200 specjalistycznych ośrodków z 28 krajów
  • Do tej pory z Ukrainy ewakuowano ponad 400 dzieci chorych onkologicznie

Chore onkologicznie dzieci z Ukrainy

W sobotę (19 marca) wieczorem do Kielc dotarł kolejny specjalny pociąg medyczny z chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi. Mali pacjenci trafili m.in. do ośrodka w Bocheńcu (pow. jędrzejowski).

Do stolicy woj. świętokrzyskiego dotarło w sobotę około 100 osób, w tym 40 pacjentów onkologicznych. - Mali pacjenci oraz ich opiekunowie przebyli długą drogę, ale u nas mogą czuć się bezpieczni - poinformował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Aby skoordynować działania, w Bocheńcu (pow. jędrzejowski) koło Kielc utworzono ośrodek transferowy - klinikę "Jednorożec" im. Mariana Wilemskiego. Placówka funkcjonuje na zasadzie triażu. Dzieci oraz ich rodziny otrzymują tam pomoc medyczną i schronienie. Następnie są przewożone do specjalistycznych klinik w Polsce i za granicą.

Pierwsze ewakuacje dzieci z Ukrainy do Polski przeprowadzono tuż po ataku Rosji na Ukrainę. Zainicjowało je Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, które rozpoczęło współpracę z wieloma organizacjami.

Dzieci, pacjenci z Ukrainy. Wsparcie zadeklarowało 28 krajów

- Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej już następnego dnia od rozpoczęcia wojny było świadomego tego, że głównym miejscem, przez które dzieci z chorobami onkologicznymi będą ewakuowane do innych krajów, jest Polska - poinformował prof. Wojciech Młynarski, szef kliniki onkologii pediatrycznej z Łodzi, który koordynuje akcję w Polsce z ramienia PTOiHD.

- Zaczęliśmy działać bardzo szybko. Już w sobotę rano 26 lutego mieliśmy potwierdzenie z ministerstwa zdrowia, że leczenie będzie u nas refundowane - podkreślił.

Towarzystwo nawiązało współpracę przy prowadzeniu ewakuacji z licznymi organizacjami i instytucjami m.in. fundacją Herosi. Natomiast proces w skali międzynarodowej nadzoruje amerykańska organizacja St. Jude Global.

Szybko okazało się, że skala, z jaką będą musiały się zmierzyć polskie kliniki, przerośnie ich możliwości. Rozpoczęto poszukiwania partnerów zagranicznych. Wsparcie zadeklarowało około 200 specjalistycznych ośrodków z 28 krajów.

- Nad programem ewakuacji dzieci z Ukrainy pracuje kilkaset osób, zaangażowanych jest wiele organizacji i fundacji. To, co tutaj się dzieje w środku Polski w województwie świętokrzyskim, jest czymś unikalnym w skali świata - podkreślił prof. Młynarski.

Z Ukrainy ewakuowano ponad 400 dzieci chorych onkologicznie

Na poziomie lokalnym akcję wspierają wojewoda świętokrzyski, samorządy oraz liczne organizacje i służby w tym policja, straż pożarna, harcerze i WOT.

Marcin Kowal z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej poinformował, że do zadań żołnierzy należy m.in. przewiezienie najciężej chorych onkologicznie dzieci, które są zakażone COVID-19 do miejsc wskazanych przez służby wojewody.

Do tej pory z Ukrainy ewakuowano ponad 400 dzieci chorych onkologicznie. Przez ośrodek w Bocheńcu przeszło około 250 małych pacjentów, natomiast około 150 jest leczonych w Polsce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum