• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Detektywi poszukują "zaginionej trzustki". Magda Malcherek w nowym serialu promuje profilaktykę

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia21 listopada 2021 12:36

Rak trzustki. Zaginęła trzustka! - alarmuje Fundacja EuropaColon Polska, wspierająca pacjentów z nowotworami układu pokarmowego i ogłasza poszukiwania, w których pomaga detektyw Lisiecka. Akcję wspiera dr Leszek Kraj, onkolog z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do "poszukiwań trzustki" włączyła się detektyw Lisiecka (Magda Malcherek), która przesłuchuje doktora Leszka Kraja FOT. YouTube/Screen PTWP
  • Niespecyficzne objawy raka trzustki powodują, że wykrywamy go zdecydowanie za późno - alarmują specjaliści
  • To zdecydowało, że Fundacja EuropaColon Polska postanowiła ogłosić ogólnokrajowe „poszukiwania” trzustki
  • W miniserialu "Gdzie jest trzustka?", który obejrzeć można na stronie Fundacji EuropaColon oraz YouTube detektyw Lisiecka i doktor Kraj przybliżają widzom tematykę profilaktyki i diagnostyki raka trzustki
  • W takiej lekkiej formie, trochę z przymrużeniem oka, chcemy przedstawić widzom jak najbardziej poważne zagadnienia - mówi onkolog, dr Leszek Kraj

- Trzustka to niezwykle ważny, ale też nadal „tajemniczy” narząd. Mimo że nie należy do tzw. organów krytycznych (jak np. serce czy płuca, których funkcji współcześnie nie jesteśmy w stanie zastąpić), to jej poważna choroba, jaką na pewno jest rak, może okazać się krytyczna dla naszego życia. Chociaż doskonale poznaliśmy już anatomię i fizjologię trzustki to biologia raka rozwijającego się w tym narządzie skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic - przyznają specjaliści.

Rak trzustki. System ochrony zdrowia nie widzi tego nowotworu

- Rak trzustki jest „niewidoczny” dla systemu opieki zdrowotnej: trudny do zdiagnozowania, nie ma badań profilaktycznych, które mogłyby go wykryć. Dlatego bardzo często jest zbyt późno lub błędnie diagnozowany - mówi Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska.

- Trzustka jest także bardzo słabo obecna w świadomości wielu Polaków. Nie potrafimy określić jej położenia w naszym ciele oraz funkcji za jakie odpowiada. Nie zdajemy sobie także sprawy z tego, jak ważna dla naszego życia jest dobra kondycja tego narządu. Niespecyficzne objawy raka trzustki powodują, że wykrywamy go zdecydowanie za późno - zaznacza prezes Rawicka.

Wszystko to zdecydowało, że Fundacja EuropaColon Polska postanowiła ogłosić ogólnokrajowe „poszukiwania” trzustki. Celem tej kampanii, którą poprowadzi detektyw Lisiecka (w tej roli znana z serialu „Policjantki i Policjanci” Magda Malcharek) oraz doktor Kraj (dr n. med. Leszek Kraj - onkolog kliniczny z Kliniki Onkologii WUM), jest przede wszystkim edukacja.

W lekkiej formie o bardzo poważnym problemie zdrowotnym

W miniserialu „Gdzie jest trzustka?”, który obejrzeć można na stronie Fundacji europacolonpolska.pl - detektyw Lisiecka i doktor Kraj, przybliżają widzom tematykę profilaktyki i diagnostyki raka trzustki. A wszystko to w stylistyce filmu detektywistycznego. W ramach kampanii powstały trzy materiały wideo, odbędą się również webinaria edukacyjne z udziałem ekspertów.

- W takiej lekkiej formie miniserialu detektywistycznego, trochę z przymrużeniem oka, chcemy przedstawić widzom jak najbardziej poważne zagadnienia. Będziemy opowiadać o podstawowych funkcjach trzustki, jej anatomii i fizjologii. Chcemy także przedstawić najczęstsze schorzenia tego narządu łączenie z tym najtrudniejszym współcześnie do leczenia i budzącym największy strach, czyli rakiem trzustki - mówi dr Leszek Kraj.

- Postaramy się odpowiedzieć na pytania: jaki związek z chorobami trzustki ma nasza skóra, nerki, wątroba, czy dlaczego problemy trzustki może odczuwać nasz mózg? Ma to na celu pokazanie najczęstszych, ale często niecharakterystycznych, „poszlakowych”, objawów chorób trzustki - zaznacza onkolog.

Aktywności online w ramach kampanii będą skierowane również do lekarzy pierwszego kontaktu i klinicystów, by zwrócić ich uwagę na pilną potrzebę wcześniejszej diagnozy w walce z groźnym przeciwnikiem jakim jest rak trzustki.

Czytaj też: Rak trzustki: wczesna diagnoza jedyną szansą na skuteczne leczenie

Krajowa Sieć Onkologiczna pomija radiologię i diagnostykę obrazową. "Jesteśmy zaskoczeni"

Nie ma skutecznego badania przesiewowego w kierunku wykrycia raka trzustki

- Niestety, medycyna nie dysponuje na razie skutecznym badaniem przesiewowym w kierunku wykrycia raka trzustki. Dlatego tak ważna jest świadomość sygnałów ostrzegawczych i szybka reakcja na niepokojące symptomy - podkreśla Iga Rawicka i wskazuje, że w czasie kampanii nie zabraknie też informacji o samym raku trzustki, przygotowanych w przystępny dla odbiorców sposób.

Warto przypomnieć, że wśród czynników ryzyka raka trzustki, są m.in. historia rodzinna raka trzustki lub innych nowotworów, mutacje genetyczne np. BRCA, przewlekłe stany zapalne trzustki, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, dieta (czerwone i przetworzone mięso) czy mała aktywność fizyczna.

Patronami kampanii są: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, a partnerem wspierającym Servier Polska.

Czytaj też: Rak płuca. Tam, gdzie nie ma odpowiedniej diagnostyki, jest archaiczne leczenie

Kampanię organizuje Fundacja EuropaColon Polska, powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Więcej na stronie: europacolonpolska.pl

Zobacz pierwszy odcinek miniserialu "Gdzie jest trzustka?"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum