• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dermatoskop pozwala na szybkie wykrycie raka skóry

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2014 14:46

Po wzmożonym opalaniu lub korzystaniu z solarium warto zwrócić uwagę na zmiany pojawiające się na skórze. Jedną z najpoważniejszych, negatywnych konsekwencji działania promieniowania UV może być niebezpieczeństwo zachorowania na raka skóry.

Promieniowanie UV odgrywa istotną rolę w rozwoju zarówno różnych typów raka skóry. Prowadzi ono do powstawania specyficznych zmian w komórkowym DNA.

Dermatolog Marcin Pełka przyznaje, że w rozpoznawaniu należy zwrócić uwagę czy zmiany na skórze powiększają się lub czy przekształcają się w pokrytą strupem i niegojąca się ranę. Aby wcześnie i skutecznie rozpoznać raka skóry ważne jest wczesne działanie. Profilaktyka przejawiająca się w ochronie skóry oraz badanie znamion, to najskuteczniejsze metody uniknięcia w przyszłości przykrych następstw.

W diagnostyce nowotworów skóry olbrzymią rolę odgrywa dermatoskopia. Wykonywane przy pomocy dermatoskopu badanie pozwala monitorować rozwój zmian skórnych, umożliwia postawienie wstępnego rozpoznania czerniaka i zakwalifikowanie części znamion do usunięcia ze względu na duże prawdopodobieństwo ich późniejszych, niekorzystnych przemian. Przypuszczenie, iż dana zmiana może prowadzić do powstania nowotworu jest podstawą do jej usunięcia oraz poddania badaniu histopatologicznemu. Wycięcie takiego fragmentu zawsze odbywa się z marginesem tkanek zdrowych.

Więcej: zdrowie.dziennik.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum