×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Darmowa kolonoskopia w szpitalu Grupy American Heart of Poland. Ekspert tłumaczy, dlaczego to kluczowe badanie

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe02 lutego 2023 13:10

Kolonoskopia to badanie w kierunku raka jelita grubego. Kluczowe, bo pomaga zdiagnozować drugi najczęściej występujący w Polsce nowotwór. - Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej, rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie – mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, koordynator Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.

Darmowa kolonoskopia w szpitalu Grupy American Heart of Poland. Ekspert tłumaczy, dlaczego to kluczowe badanie
Darmowa kolonoskopia w szpitalu Grupy American Heart of Poland. Ekspert tłumaczy, dlaczego to kluczowe badanie Fot. AdobeStock

 

Darmowa kolonoskopia w szpitalu Grupy American Heart of Poland w Katowicach

Kolonoskopię można wykonać bezpłatnie i bez skierowania, w ramach finansowanego przez NFZ programu badań przesiewowych, między innymi w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach Grupy American Heart of Poland.

– Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne - mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, koordynator Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.

- Jednym z nich jest kolonoskopia. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej (w raka), rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie – dodaje ekspert.

Ekspert tłumaczy, dlaczego to kluczowe badanie i kto może skorzystać

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowane m.in. w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Wykonywana jest w celu rozpoznawania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Badanie trwa od 15 do 40 minut.

Co ważne, w programie badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą brać udział osoby, które spełniają odpowiednie kryteria.

– Do programu mogą zgłaszać się osoby w przedziale 50-65 lat, 40-49 lat mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-49 lat, które pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Z programu wyłączone są osoby, u których: występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz badanie kolonoskopowe zostało wykonane w okresie ostatnich 10 lat – wyjaśnia Kabat.

Jak przypomina lekarz, zachorowaniu na raka jelita grubego sprzyjają także czynniki środowiskowe.

– Należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Utrzymywać prawidłową masę ciała – BMI (masa ciała/wzrost), które powinno się mieścić w przedziale 18,5–24,9. Zmiana codziennych nawyków żywieniowych, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i picia alkoholu, wprowadzenie do diety warzyw, owoców i ryb – to wszystko chroni przed rakiem jelita grubego. Pamiętać należy też o aktywności fizycznej – spacery, nordic walking czy jazda na rowerze sprawiają, że jelita lepiej pracują – dodaje.

Aby skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego, należy wypełnić ankietę dostępną w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej www.ahop.pl. Szczegółowych informacji zainteresowanym udziela Personel Pracowni Endoskopowej pod numerami telefonów: 32/732 50 62, 500 390 442 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35).
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum