×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czym jest potrójnie ujemny rak piersi? Tu znajdziesz odpowiedź

Autor: MAK/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 22 marca 2021 18:19Zaktualizowano: 22 marca 2021 18:23

Akademia Zdrowia Kobiet to projekt edukacyjny, który powstał, aby przekazać najważniejsze informacje o chorobach kobiet, a także po to, aby zachęcić je do regularnych badań.

Czym jest potrójnie ujemny rak piersi? Tu znajdziesz odpowiedź
FOT.: akademiazdrowiakobiet.pl
  • Na całym świecie rak piersi jest diagnozowany co 20 sekund u jednej kobiety
  • W Polsce co roku ten nowotwór wykrywa się u ok. 19 000 kobiet
  • Potrójnie ujemny rak piersi to najrzadziej występujący jego podtyp. Dotyczy 10% kobiet z rozpoznaną chorobą

Właśnie ruszyła nowa odsłona strony www.akademiazdrowiakobiet.pl, na której oprócz informacji o wirusie HPV będzie można znaleźć informacje o potrójnie ujemnym raku piersi.

Najczęstszy nowotwór wśród kobiet

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Na całym świecie jest diagnozowany co 20 sekund u jednej kobiety. W Polsce co roku raka piersi wykrywa się u ok. 19 000 kobiet, niestety ok. 7 000 Polek umiera z powodu tego nowotworu. Wydawać by się mogło, że to jedna choroba, ale pod nazwą rak piersi kryje się wiele jego podtypów.

Od tego, jaki jest podtyp nowotworu zależy jego leczenie i rokowania. W każdym przypadku najważniejsze jest wczesne wykrycie, dlatego kobiety powinny pamiętać o profilaktyce - samobadaniu piersi, mammografii, USG.

Potrójnie ujemny rak piersi to najrzadziej występujący podtyp. Dotyczy 10% kobiet z rozpoznaną chorobą. Do niedawna było niewiele opcji leczenia, które można było zastosować w tym podtypie. Teraz istnieje immunoterapia, którą można zastosować w połączeniu z chemioterapią u wybranej grupy chorych z potrójnie ujemnym rakiem piersi.

Co daje zastosowanie immunoterapii

Nowoczesne leczenie, immunoterapię w połączeniu z chemioterapią możemy zastosować u kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi z przerzutami, u których jest szansa na odpowiedź na takie leczenie. Są to kobiety, u których w komórkach otaczających nowotwór występuje cząstka PD-L1. Informację o obecności lub braku tego czynnika podaje patolog na podstawie badania histopatologicznego.

U chorych z obecnością PD-L1 zastosowanie immunoterapii sprawia, że układ odpornościowy kobiety zaczyna walczyć z nowotworem. Ta terapia to nowa nadzieja dla niektórych chorych z potrójnie ujemnym, przerzutowym rakiem piersi. Bardzo potrzebne są nowe leki właśnie dla tych pacjentek - powiedziała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Artykuły, filmy, porady

Na stronie Akademii Zdrowia Kobiet można znaleźć informację o potrójnie ujemnym raku piersi - czym się charakteryzuje ten nowotwór, jakie są możliwości jego leczenia, kiedy wykonuje się badanie potwierdzające obecność PD-L1, u których kobiet można zastosować immunoterapię.

Oprócz artykułów na stronie znajdują się filmy, na których ekspert - dr Katarzyna Pogoda - odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące potrójnie ujemnego raka piersi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum