Czym jest potrójnie ujemny rak piersi? Tu znajdziesz odpowiedź
Akademia Zdrowia Kobiet to projekt edukacyjny, który powstał, aby przekazać najważniejsze informacje o chorobach kobiet, a także po to, aby zachęcić je do regularnych badań.

- Na całym świecie rak piersi jest diagnozowany co 20 sekund u jednej kobiety
- W Polsce co roku ten nowotwór wykrywa się u ok. 19 000 kobiet
- Potrójnie ujemny rak piersi to najrzadziej występujący jego podtyp. Dotyczy 10% kobiet z rozpoznaną chorobą
Właśnie ruszyła nowa odsłona strony www.akademiazdrowiakobiet.pl, na której oprócz informacji o wirusie HPV będzie można znaleźć informacje o potrójnie ujemnym raku piersi.
Najczęstszy nowotwór wśród kobiet
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Na całym świecie jest diagnozowany co 20 sekund u jednej kobiety. W Polsce co roku raka piersi wykrywa się u ok. 19 000 kobiet, niestety ok. 7 000 Polek umiera z powodu tego nowotworu. Wydawać by się mogło, że to jedna choroba, ale pod nazwą rak piersi kryje się wiele jego podtypów.
Od tego, jaki jest podtyp nowotworu zależy jego leczenie i rokowania. W każdym przypadku najważniejsze jest wczesne wykrycie, dlatego kobiety powinny pamiętać o profilaktyce - samobadaniu piersi, mammografii, USG.
Potrójnie ujemny rak piersi to najrzadziej występujący podtyp. Dotyczy 10% kobiet z rozpoznaną chorobą. Do niedawna było niewiele opcji leczenia, które można było zastosować w tym podtypie. Teraz istnieje immunoterapia, którą można zastosować w połączeniu z chemioterapią u wybranej grupy chorych z potrójnie ujemnym rakiem piersi.
Co daje zastosowanie immunoterapii
Nowoczesne leczenie, immunoterapię w połączeniu z chemioterapią możemy zastosować u kobiet z potrójnie ujemnym rakiem piersi z przerzutami, u których jest szansa na odpowiedź na takie leczenie. Są to kobiety, u których w komórkach otaczających nowotwór występuje cząstka PD-L1. Informację o obecności lub braku tego czynnika podaje patolog na podstawie badania histopatologicznego.
U chorych z obecnością PD-L1 zastosowanie immunoterapii sprawia, że układ odpornościowy kobiety zaczyna walczyć z nowotworem. Ta terapia to nowa nadzieja dla niektórych chorych z potrójnie ujemnym, przerzutowym rakiem piersi. Bardzo potrzebne są nowe leki właśnie dla tych pacjentek - powiedziała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Artykuły, filmy, porady
Na stronie Akademii Zdrowia Kobiet można znaleźć informację o potrójnie ujemnym raku piersi - czym się charakteryzuje ten nowotwór, jakie są możliwości jego leczenia, kiedy wykonuje się badanie potwierdzające obecność PD-L1, u których kobiet można zastosować immunoterapię.
Oprócz artykułów na stronie znajdują się filmy, na których ekspert - dr Katarzyna Pogoda - odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące potrójnie ujemnego raka piersi.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)