• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy szpitale w Tokio i Brzezinach rozpoczną współpracę?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2016 17:52

Szpital Specjalistyczny Brzeziny odwiedził Makoto Nishimura, szef oddziału endoskopii przewodu pokarmowego w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology. Wizyta japońskiego specjalisty może zapoczątkować współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach (koło Łodzi).

Od lewej: Michał Spychalski, Makoto Nishimura, Anna Janicka, wiceprezes Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Fot. 3PRConsulting

Dr Makoto Nishimura jest wszechstronnym endoskopistą, czyli lekarzem wykonującym badania diagnostyczne, zabiegi i operacje za pomocą endoskopu. Specjalizuje się w usuwaniu nowotworów z przewodu pokarmowego metodą ESD, wykonuje ultrasonografię endoskopową (miniaturowa sonda USG jest wprowadzana do przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu) i zabiegi, przeprowadzane pod jej kontrolą. Jest również specjalistą w dziedzinie endoskopowej diagnostyki przewodów żółciowych i trzustkowych.

- Mamy nadzieję, że wizyta doktora Nishimury zapoczątkuje współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach. Zależy nam na wymianie doświadczeń z lekarzami z Japonii, gdzie - podobnie jak w Korei Południowej - zaczęto stosować ESD i gdzie ta technika jest już używana rutynowo - mówi doktor Michał Spychalski, który kieruje Ośrodkiem Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w brzezińskim szpitalu.

Szpital w Brzezinach w ciągu roku stał jednym z trzech ośrodków w Polsce (obok Szczecina i Warszawy), w których wykonuje się prawie wszystkie operacje endoskopowego usunięcia nowotworów z jelita grubego czy żołądka. W ubiegłym roku wykonano tu ok. 70 takich zabiegów, w Polsce ok. 200.

- Chcemy, by jak najwięcej naszych specjalistów zdobyło nowe umiejętności. W szpitalu w Brzezinach organizujemy również comiesięczne szkolenia dla polskich lekarzy, a także prezentacje zabiegów ESD, w których uczestniczyło już około 80 specjalistów z całego kraju - dodaje Spychalski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum