• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy Strategia uporządkuje opiekę onkologiczną?

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 31 października 2019 13:44

W pracy nad Narodową Strategią Onkologiczną położyliśmy nacisk nie tylko na poprawę wyników leczenia nowotworów, ale także na zmniejszenie zachorowalności - mówił 22 października podczas sesji "Onkologia - wybrane zagadnienia terapeutyczne i organizacyjne" w ramach XV Forum Rynku Zdrowia prof. Piotr Rutkowski.

Czy Strategia uporządkuje opiekę onkologiczną?
Eksperci rozmawiali m.in. o strategii dla onkologii i pilotażu sieci Fot. PTWP

- Od kilku miesięcy nad NSO pracuje ministerialny zespół składający się z ok. 30. osób reprezentujących wszystkie zakresy zainteresowane onkologią - wyjaśnił kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej powołanego przez ministra zdrowia.

- Należy pamiętać, że grupa pacjentów, u których właśnie wykryto nowotwór, którzy chorują już od jakiegoś czasu oraz którzy zakończyli już leczenie przeciwnowotworowe, liczy ok. 1 miliona, a wliczając w to ich rodziny - ok. 4-5 milionów, mówimy zatem o znaczącej części społeczeństwa. Bierzemy także pod uwagę olbrzymie koszty pośrednie związane z chorobą nowotworową, które przekładają się na każdego z nas - zaznaczył ekspert.

Dodał, że Strategia, którą do 30 listopada br. zespół zobowiązany jest przedstawić Radzie Ministrów, dotyczy wszystkich aspektów opieki onkologicznej, które w największym stopniu wpływają na wyniki leczenia nowotworów.

Przygotowania do sieci
Prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, przedstawił z kolei informację nt. trwającego od lutego br. w Dolnośląskiem pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Przystąpiło do niego 12 szpitali oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, tj. DCO.

- Wspólnie wypracowaliśmy pewne standardy postępowania w zakresie logistyki przekazywania sobie nawzajem informacji. Powstał także dokument dot. mierzenia jakości w onkologii, który może być pomocny dla kolejnych regionów wchodzących w pilotaż - wymieniał ekspert.

- Dzięki stałemu monitoringowi udało się przyspieszyć terminy badań, głównie obrazowych, a także terminy realizacji opisów. Wprowadziliśmy również standaryzację postępowania m.in. w zakresie opisywania badań histopatologicznych - mówił prof. Maciejczyk.

- Monitorujemy również dostęp do badań molekularnych, który jest dużym problemem. Obecnie już 70 proc. pacjentów, szczególnie z rakiem jelita grubego, ma wykonywane te badania na bieżąco. Widać zatem efekty - zaznaczył.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum