• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?

Autor: Katarzyna Lisowska, PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2019 21:00

Działania w ramach strategii pochłoną w ciągu dekady 5 mld zł. To pozwoli m.in. wprowadzić populacyjne szczepienia na wirusa brodawczaka, rozszerzyć profilaktykę o nowe programy przesiewowe, poprawić diagnostykę chorób nowotworowych, w refundacji leków onkologicznych dojść do 90 proc. tego, co refundują inne państwa UE i utworzyć Krajową Sieć Onkologiczną.

Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
Centrum Onkologii w Bydgoszczy Fot. Filip Kowalkowski (zdjęcie ilustracyjne)

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując 5 grudnia br. główne założenia strategii, która 29 listopada została skierowana do uzgodnień międzyresortowych, podkreślał, że to całościowy program walki z rakiem jakiego dotąd brakowało w kraju. Jego celem jest wytyczenie kierunków rozwoju systemu opieki onkologicznej w oparciu o 5 obszarów kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobami nowotworowymi.

- Celem strategicznym jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej, a także zwiększenie wykrywalności nowotworów. Ma to szczególne znaczenia w sytuacji, gdy prognozy wskazują, że w kolejnych latach zapadalność na choroby nowotworowe zwiększy się o 28 proc. - podkreślał minister.

Lekcje o zdrowiu w 2022 r.
Minister podkreślał, że w przypadku około 50 proc. nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne, dlatego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) kładzie nacisk na profilaktykę i edukację.

 - Chcemy utrzymać kampanie zdrowotne w mediach, bo dotychczasowe doświadczenia wskazują, że to skutecznie oddziałuje na świadomość pacjentów. Chodzi o promocję zdrowego odżywiania, aktywności ruchowej i badań profilaktycznych. Kluczem do poprawy stanu zdrowia Polaków jest powszechna edukacja zdrowotna i dlatego widzimy potrzebę wprowadzenia do szkół lekcji o zdrowiu. Będziemy o tym rozmawiać z resortem edukacji - mówił Łukasz Szumowski i poinformował, że chciałby, aby ten program został wprowadzony już w 2022 r.

Z drugiej strony w strategii wpisano zakaz promocji i reklamy papierosów w miejscu sprzedaży, akcyzę, obowiązek stosowania jednolitych opakowań papierosów.

Ważnym punktem w walce z nowotworem raka szyjki macicy ma być refundacja szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek od 9 do 14 r.ż., co miałoby nastąpić już w 2021 r. Minister Szumowski wyjaśnia, że szczepienie byłoby bezpłatne, ale nieobowiązkowe. - To bardzo ważne narzędzie w walce z rakiem, bo HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy i raka głowy, a szczepienie może zredukować do zera ten problem. Dlatego od stycznia 2021 r. będzie ono refundowane – podkreślał. To jeden z najbardziej kosztownych punktów strategii. Koszt zaszczepienia jednego rocznika dziewcząt resort szacuje na 90 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum