• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Czy Krajowa Sieć Onkologiczna uzdrowi to, co chore?

Autor: plus.nowosci.com.pl/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2018 15:55

Placówki, w których leczy się nowotwory, ledwie dyszą. Wykańcza je pakiet onkologiczny. Przyjazny dla pacjenta z nowotworem, bo przyspiesza diagnozę i skraca kolejkę do lekarza, za to zabójczy dla szpitalnych finansów, bo NFZ kiepsko i z opóźnieniem płaci za leczenie raka bez limitu.

Czy Krajowa Sieć Onkologiczna uzdrowi to, co chore?
Centrum Onkologii w Warszawie. Fot. Archiwum

Zadłużone placówki ratują się, jak mogą, m.in. zaciągając kredyty, a tymczasem rząd zapowiada kolejny eksperyment: Krajową Sieć Onkologiczną, która ma uzdrowić to, co chore - ocenia puls.nowosci.com.pl. i wyjaśnia, że nowa sieć ma m.in. poprawić organizację i skoordynować opiekę onkologiczną, a jej pilotaż ma się zacząć się jeszcze w tym roku.

Projekt zakłada, że poważniejsze operacje onkologiczne odbędą się w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności, zaś radioterapia i chemioterapia - w placówkach medycznych, położonych blisko miejsca zamieszkania pacjenta, który na każdym etapie leczenia będzie prowadzony „za rękę” przez koordynatora.

W medycznym środowisku są zarówno entuzjaści, jak i krytycy tego projektu. Ci drudzy przypominają, że na początku br. minister zdrowia powołał specjalny zespół do opracowania koncepcji powstania Narodowego Instytutu Onkologii. W czerwcu miał być gotowy projekt, ale wycofano się rakiem z tego pomysłu i zamiast instytutu zaproponowano narodowi kolejną onkologiczną sieć. Ta też się porwie, jeśli NFZ nie zmieni metody wyceny procedur - oceniają sceptycy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski chwali projekt nowej sieci i upatruje w nim receptę na raka. - Chodzi o zintegrowanie leczenia raka na poziomie krajowym, bo pakiet onkologiczny, choć zwiększył liczbę świadczeń, to jednocześnie rozproszył je na wiele ośrodków - tłumaczył 2 sierpnia podczas publicznej prezentacji projektu.

Czytaj: www.plus.nowosci.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum