Członkowie Rady Naukowej CO-I przeciwni utworzeniu Śląskiego Instytutu Onkologii
Pracownicy Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie, w tym część członków Rady Naukowej, krytycznie odnieśli się w toku konsultacji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. podziału Centrum i utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Jak wynika z pisma podpisanego przez grono pracowników, w tym część profesorów wchodzących w skład Rady Naukowej, podział Centrum Onkologii-Instytutu nie był z nią konsultowany.
Według przedstawionej w piśmie opinii, około 30 proc. dorobku całego Instytutu wypracowywane jest przez Oddział w Gliwicach, a podział Centrum spowoduje spadek potencjału naukowego jednostki. W znaczący sposób obniży możliwość uzyskania dotacji na poziomie gwarantującym prowadzenie prac badawczych w ramach działalności statutowej.
W poza działalnością statutową Oddział Gliwicki realizuje 32 różnego rodzaju projekty naukowe. Według wspomnianej opinii, w wyniku podziału Centrum realizacja wielu projektów może być zagrożona.
Podpisani pod uwagami wyrażonymi w trakcie konsultacji rozporządzenia pracownicy Centrum Onkologii - Instytut zarzucają ministrowi zdrowia "arbitralność podejmowanych decyzji z urzędu, utajnianie informacji, nie zasięganie opinii zainteresowanych podmiotów i nadzwyczajny pośpiech, co sugeruje zamiar załatwienia partykularnego interesu przed zmianą władzy".
Jak wyjaśniła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia sekretarz Rady Naukowej CO-I dr hab. Magdalena Chechlińska, prof. nadzw., sekretarz Rady Naukowej, prezentowane uwagi wyrażone podczas konsultacji projektu rozporządzenia są opinią także podpisanych w piśmie profesorów - m.in. członków Rady Naukowej, ale nie opinią Rady Naukowej.
- Ze względu na narzucone szybkie tempo konsultacji, pod uwagami do projektu rozporządzenia podpisały się te osoby, które były osiągalne na miejscu, w Instytucie - tłumaczy sekretarz Rady Naukowej.
Jak już informowaliśmy, o wstrzymanie się z ważnymi decyzjami, m.in. decyzjami ws. odłączenia od Centrum Onkologii jego oddziału w Gliwicach zaapelował w piątek (30 października) do ministra zdrowia prof. Mariana Zembali wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu PiS.
Z dniem 26 października minister zdrowia Marian Zembala odwołał prof. Krzysztofa Warzochę ze stanowiska dyrektora stołecznego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Powodem odwołania była m.in. odmowa współpracy.
W piśmie skierowanym do dyrektora, wskazano, że decyzja ministra została podjęta w związku z odmową współpracy profesora z organem nadzorującym Instytut (czyli resortem zdrowia), m.in. w zakresie opracowania warunków, na jakich zostanie dokonany podział Centrum Onkologii. Chodzi o projekt połączenia go z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz odłączenia oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach. Nad projektem stosownego rozporządzenia trwają obecnie prace.
Zembala stwierdził również, że "inne działania i decyzje" podejmowane przez prof. Warzochę w zakresie kierowania Instytutem spowodowały destabilizację w jego funkcjonowaniu.
Minister napisał też, że decyzję o odwołaniu podjął również "w związku z faktem, iż wewnątrz Instytutu zaistniał i nasila się konflikt personalny mający negatywny wpływ na realizację świadczeń zdrowotnych".
ZOBACZ KOMENTARZE (0)