• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Co ze sprawozdaniem z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia06 października 2022 13:00

Kiedy zostanie opublikowane sprawozdanie z realizacji pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? Choć termin minął 30 września, sprawozdanie wciąż nie jest publicznie dostępne. Pytamy Ministerstwo Zdrowia.

Co ze sprawozdaniem z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej? Ministerstwo Zdrowia odpowiada
Posłowie i Ogólnopolska Federacja Onkologiczna pytają - co z Krajową Siecią Onkologiczną? Fot. Shutterstock
  • Ogólnopolska Federacja Onkologiczna pyta Ministerstwo Zdrowia, dlaczego nie ma informacji dotyczących sprawozdania z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, choć termin wyznaczono na 30 września
  • Posłowie dopytują natomiast, kiedy projekt ustawy o sieci onkologicznej zostanie przekazany do konsultacji publicznych? Ile dni będą trwać konsultacje? 
  • Jak informuje Rynek Zdrowia resort zdrowia - raport końcowy – podsumowanie prac Komitetu Sterującego oraz realizacji programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej 30 września 2022 r. został przekazany Ministrowi Zdrowia. Nie wiadomo, kiedy zostanie on opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ

Interpelacja poselska ws. Krajowej Sieci 

W sprawie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej pod koniec września została złożona interpelacja poselska, skierowana z Ministra Zdrowia. Zgłosili ją Marek Hok, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Urszula Augustyn, Ewa Kołodziej, Artur Łącki, Sławomir Jan Piechota i Rajmund Miller.

- Od 2018 r. resort zdrowia realizuje pilotaż sieci onkologicznej, którego deklarowanym celem jest ograniczenie nierówności w zdrowiu oraz objęcie podobną opieką wszystkich chorych na terenie kraju. Niestety pilotaż był już kilkakrotnie przedłużany, a jego wyniki do dzisiaj nie zostały przekazane opinii publicznej. Jest to tym bardziej zastanawiające, że za koniecznością przeprowadzenia publicznej debaty w tym zakresie jest polskie środowisko akademickie, które opublikowało artykuł poświęcony tej kwestii w międzynarodowym periodyku. W tym samym czasie przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia publicznie zapowiadają, w tym podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. Zwracamy uwagę, że projekt ten nie trafił jeszcze do Sejmu – piszą posłowie.

Ważne pytania ws. Krajowej Sieci Onkologicznej

Interpelacji w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej, posłowie zapytali m.in. kiedy projekt ustawy o sieci onkologicznej zostanie przekazany do konsultacji publicznych? Ile dni będą trwać konsultacje? Czy MZ planuje organizację konferencji lub debat służących ocenie raportu dotyczącego pilotażu? Jeżeli tak, to kiedy i w jakim trybie? I czy resort śledzi działalność naukową polskich grup badawczych prowadzących działania na rzecz oceny merytorycznej pilotażu sieci onkologicznej?

Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Zwróciliśmy się  z pytaniem do resortu zdrowia, kiedy sprawozdanie z pilotażu KSO zostanie podane do publicznej wiadomości. Jarosław Rybarczyk z MZ poinformował nas, że raport końcowy – podsumowanie prac Komitetu Sterującego oraz realizacji programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej 30 września 2022 r. został przekazany Ministrowi Zdrowia.

„Data 30 września 2022 r. określona w przepisach to jest data przedstawienia raportu Ministrowi Zdrowia, a nie data jego publikacji” – wyjaśnia Biuro Prasowe MZ.

W informacji przesłanej do naszej redakcji dodano: : „Zgodnie z § 12 ust. 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, we współpracy z wojewódzkim ośrodkiem koordynującym, sporządza raport końcowy zawierający analizę oraz ocenę realizacji pilotażu i przekazuje go ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, wraz z kopią sprawozdania końcowego, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania sprawozdań końcowych od podmiotów medycznych realizujących pilotaż. Podmioty te przekazują sprawozdania końcowe Funduszowi nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia pilotażu. Pilotaż trwa do dnia 31 grudnia 2022 r.”

- Zgodnie z ww. rozporządzeniem raport końcowy Narodowego Funduszu Zdrowia będzie opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia Jarosław Rybarczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum