• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Co z wytycznymi postępowania w onkologii? "Ministerstwo Zdrowia od ponad 5 lat nie wywiązuje się z obowiązku"

Autor: oprac. MP • Źródło: mat. prasowy/Rynek Zdrowia16 grudnia 2022 16:03

Ponad pięć lat temu weszły w życie przepisy zobowiązujące ministra zdrowia do publikacji wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii. Do dzisiaj nie zrealizowano obowiązku i prawdopodobnie jeszcze przez wiele miesięcy pacjenci onkologiczni nie będą mogli liczyć na standaryzację leczenia - alarmuje Fundacja Onkologiczna Alivia.

Co z wytycznymi postępowania w onkologii? "Ministerstwo Zdrowia od ponad 5 lat nie wywiązuje się z obowiązku"
Środowisko oczekuje od Ministerstwa Zdrowia wytycznych postępowania w onkologii Fot. Shutterstock
  • Choć 1 lipca 2017 r. weszły w życie przepisy zobowiązujące ministra zdrowia do publikacji wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii, do dziś nie zrealizowano tego obowiązku
  • Fundacja Onkologiczna Alivia zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie kierunków działania
  • Resort odpowiada, że zgodnie z procedowanym projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej standardy będzie opracowywać Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, a następnie minister ogłosi kluczowe zalecenia
  • Alivia wskazuje, że od takich planów minęło już blisko rok. Fundacja obawia się, że jeszcze przez wiele miesięcy pacjenci onkologiczni nie będą mogli liczyć na standaryzację leczenia

"Przestrzeganie wytycznych zwiększa skuteczność leczenia onkologicznego"

W przyszłym tygodniu minie 2000 dni od wprowadzenia obowiązku publikacji wytycznych postępowania w onkologii. Tymczasem pacjenci muszą czekać na ustawę, której przyjęcie było wielokrotnie przekładane, a potem na wieloetapowy proces bez wyznaczonego terminu finalizacji - wylicza Fundacja Onkologiczna Alivia.

Przypomina, że 1 lipca 2017 r. weszły w życie przepisy zobowiązujące ministra zdrowia do publikacji wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii, ale do dziś nie zrealizowano tego obowiązku, który Parlament nałożył na resort zdrowia na jego własny wniosek.

Fundacja podkreśla, że wytyczne służą ujednoliceniu ścieżki pacjentów, niezależnie od ośrodka, w którym otrzymują opiekę. - Badania naukowe wskazują, że przestrzeganie wytycznych prowadzi do zwiększenia skuteczności diagnostyki oraz leczenia onkologicznego, w tym osiągnięcia najważniejszego celu - przedłużenia życia pacjenta - podkreśla.

- Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kierunków działania ministerstwa zdrowia - napisała w piśmie do ministra zdrowia Agata Polińska, wiceprezes Fundacji. Zawarto w nim pytania w sprawie harmonogramu wdrażania wytycznych.

Krajowa Sieć Onkologiczna

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że "zgodnie z procedowanym projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej standardy i wytyczne postępowania diagnostyczno-leczniczego oraz organizacyjno-jakościowego w onkologii będzie opracowywać i aktualizować Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM), którym będzie Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie".

- Następnie przedmiotowe standardy i wytyczne będą opiniowane przez Krajową Radę Onkologiczną i wraz z rekomendacjami będą przekazywane do ministra zdrowia. Na podstawie wskazanych standardów i wytycznych minister zdrowia, przy udziale AOTMIT, będzie opracowywać i ogłaszać zestawienie kluczowych zaleceń - wyjaśnił Kraska.

- Nie przestaniemy zabiegać o standaryzację postępowania w onkologii. Najwyraźniej jednak dla resortu zdrowia nie jest to priorytet, skoro odpowiedź w kluczowej dla pacjentów sprawie zamyka się w 826 znakach. Ze spacjami - komentuje Agata Polińska.

I przypomina, że wdrożenie wytycznych postępowania w kluczowych nowotworach zaplanowano w Narodowej Strategii Onkologicznej z terminem realizacji do końca 2021 roku. - Od tego terminu minęło ponad 350 dni - zaznacza Fundacja.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum