×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Co z publikacją raportu z pilotażu KSO? Prof. Maciejczyk: decyzja należy do ministra zdrowia

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia03 lutego 2023 06:00

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) został przygotowany dla ministra zdrowia i decyzja o terminie opublikowania i zakresie danych należy do niego - mówi prof. Adam Maciejczyk odnosząc się do uwag wielu posłów, którzy podkreślali w Sejmie, że mają podejmować decyzje w tak ważnej sprawie, nie znając raportu z pilotażu Sieci.

Co z publikacją raportu z pilotażu KSO? Prof. Maciejczyk: decyzja należy do ministra zdrowia
Prof. Adam Maciejczyk przypomina, że decyzja o terminie publikacji raportu należy do ministra zdrowia Fot. PTWP
  • 25 stycznia w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, a 26 stycznia ustawa została uchwalona. Teraz trafi do Senatu
  • Podczas wystąpień na sali plenarnej i na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wielu posłów zwracało uwagę, że nie mieli dotychczas szansy zapoznania się z raportem z trwającego ponad trzy lata pilotażu Sieci
  • Na czym polega problem? Zapytaliśmy o to prof. Adama Maciejczyka, dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (pilotaż KSO od początku realizowany był m.in. w Dolnośląskiem), przewodniczącego Krajowej Rady ds. Onkologii
  • Raport z pilotażu został przygotowywany przez Komitet Sterujący dla Ministra Zdrowia i decyzja o terminie opublikowania i zakresie danych należy do Ministra - mówi prof. Maciejczyk
  • Raport został przygotowany z założeniem, że odbiorcą tego dokumentu będą eksperci, którzy mają doświadczenie w zakresie organizacji opieki onkologicznej, dla analityków i klinicystów praktyków - wskazuje
  • Obecnie w Parlamencie procedowana jest ustawa o KSO i to przede wszystkim jej zapisy powinny być przedmiotem oceny - dodaje

"Decyzja o terminie opublikowania raportu z pilotażu KSO należy do Ministra Zdrowia"

25 stycznia w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, a 26 stycznia ustawa została uchwalona. Teraz trafi do Senatu. Podczas wystąpień na sali plenarnej i na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wielu posłów zwracało uwagę, że nie mieli dotychczas szansy zapoznania się z raportem z trwającego ponad trzy lata pilotażu Sieci, co nie ułatwia im podjęcia decyzji w tej sprawie.

Na czym polega problem? Zapytaliśmy o to prof. Adama Maciejczyka, dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu (pilotaż KSO od początku realizowany był m.in. w Dolnośląskiem), przewodniczącego Krajowej Rady ds. Onkologii.

Rynek Zdrowia: - Czemu, w Pana opinii, do tej pory nie został opublikowany raport z pilotażu KSO?

Prof. Adam Maciejczyk: - Raport z pilotażu  został przygotowywany przez Komitet Sterujący dla ministra zdrowia. Jest to bardzo obszerny materiał, którego interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy i czasu. Raport został przygotowany dla ministra zdrowia i decyzja o terminie opublikowania i zakresie danych należy do niego.

"Przedmiotem oceny powinny być przede wszystkim zapisy ustawy"

Rynek Zdrowia: - 25 i 26 stycznia od tego pytania zaczynało się niemal każde wystąpienie w Sejmie, więc jest to jakiś problem. Posłowie podkreślają: mamy podejmować ważną decyzję, a nie znamy wyników pilotażu.

Prof. Adam Maciejczyk: - Obecnie w Parlamencie procedowana jest ustawa o KSO i to przede wszystkim jej zapisy powinny być przedmiotem oceny. Pilotaż to realizacja projektu wstępnego, który miał na celu zgromadzenie know-how dla procesu realizacji zadań, które przypisane są do KSO.

Na obecnym etapie naszej pracy na rzecz poprawy jakości onkologii nie można zakwestionować już zrealizowanych i wdrożonych działań i narzędzi tj. infolinii onkologicznej, dedykowanego i zunifikowanego w czterech województwach systemu IT, standaryzacji procedur diagnostycznych i terapeutycznych, ujednolicenia zasad raportowania stopni zaawansowania choroby oraz zoptymalizowania metodyki audytowania poziomu satysfakcji pacjentów.

Raport z pilotażu został przygotowany z założeniem, że odbiorcą tego dokumentu będą eksperci, którzy mają doświadczenie w zakresie organizacji opieki onkologicznej, dla analityków i klinicystów praktyków. Wyniki pilotażu w formie przystępnej prezentowałem też wielokrotnie na swoich wykładach, również na spotkaniach z parlamentarzystami. Teraz czekamy na opublikowanie dokumentu, w którym podsumowane są podstawowe wnioski z przebiegu pilotażu.

"Ważne, aby na początku skupić się na uważnym raportowaniu danych podstawowych"

Rynek Zdrowia: - Co Pana zadaniem jest największym osiągnięciem pilotażu, a gdzie jest obszar, który pilotaż wskazuje jako wymagający największej pracy?

Prof. Adam Maciejczyk: - Po raz pierwszy w Polsce podjęliśmy się wyzwania oceny jakości realizowanych świadczeń. Na podstawie naszych doświadczeń z pilotażu jednoznacznie określiliśmy rekomendacje z zakresu ilości i charakteru danych, które powinniśmy zbierać w początkowej fazie realizacji KSO.

Bardzo istotne jest, aby na początku skupić się na uważnym raportowaniu danych podstawowych - informacji o stopniach zaawansowania choroby, stanie ogólnym pacjenta, intencji leczenia z jednoczesnym uruchomieniem centralnego repozytorium ujednoliconych wyników badań histopatologicznych. Dane tego typu łatwo można połączyć z innymi informacjami i by wreszcie móc efektywnie monitorować sytuację pacjentów.

Połączenie tych działań z udostępnieniem infolinii onkologicznej, z wprowadzeniem jasnych rekomendacji dla pracy koordynatorów tworzą razem bardzo obiecującą propozycję. Największym osiągnięciem jest udowodnienie, że możliwa jest koordynacja opieki onkologicznej nie tylko w ramach jednego szpitala, ale również międzyośrodkowo.

"Wprowadzenie ustawy o KSO nie poprawi od razu sytuacji wszystkich pacjentów"

Poza tym nauczyliśmy się mierzyć jakość naszej pracy, zrozumieliśmy jak jest to ważne dla nas i przede wszystkim dla naszych pacjentów, z którymi realnie poprawiliśmy komunikację. Najwyższy czas, aby takie same rozwiązania zaczęły działać we wszystkich województwach.

Wprowadzenie ustawy o KSO nie poprawi jednak od razu sytuacji wszystkich pacjentów onkologicznych w Polsce, ale ułatwi im przejście trudnej i często bardzo zawiłej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej. Nie mamy wyjścia - musimy uporządkować organizację onkologii. Tylko w ten sposób możemy sprostać wyzwaniu wzrastającej liczby pacjentów onkologicznych.

Niezwykle istotnym elementem w czasie trwania pilotażu była również konsolidacja wielu środowisk medycznych, efektywna współpraca ekspertów i medyków pomiędzy licznymi środowiskami. Pamiętajmy, że nad koncepcją sieci w trakcie pilotażu pracowały setki specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki ich wysiłkowi możemy teraz planować bezpieczne wprowadzenie od lat oczekiwanych zmian organizacyjnych w onkologii.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum