Chrostowski: skróćmy czas oczekiwania pacjentów onkologicznych na nowe leki
- W 2017 roku jako grupa sterująca All.Can Polska, działająca w ramach inicjatywy międzynarodowej, określiliśmy rekomendacje obejmujące te obszary, które są kluczowe dla poprawy opieki onkologicznej w naszym kraju - przypomina Szymon Chrostowski, przewodniczący grup sterującej All.Can Polska.

- Przede wszystkim zwróciliśmy w tych rekomendacjach uwagę na potrzebę lepszej alokacji już dostępnych w systemie środków finansowych, co skutkowałoby większą stabilnością opieki nad pacjentami onkologicznymi - zaznacza Szymon Chrostowski.
I dodaje: - Oczywiście ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na choroby nowotworowe, konieczne jest także istotne zwiększenia nakładów na onkologię. Prognozy jednoznacznie wskazują, że do 2030 roku będziemy już mieli do czynienia z „onkologiczną epidemią”, co wiąże się z kolejnymi wyzwaniami.
- Z jednej strony przybywa pacjentów onkologicznych, z drugiej strony na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych terapii, które, niestety, niosą ze sobą dodatkowe koszty. Stąd wspomniana wcześniej potrzeba właściwej alokacji środków, którymi już dysponujemy - mów ekspert.
- Druga rekomendacja dotyczy zwiększenia dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych technologii medycznych, rekomendowanych przez europejskie i światowe agencje. Dlatego bardzo chcemy przyspieszyć w Polsce dostępność najnowszych, a zarazem skutecznych terapii - podkreśla przewodniczący grupy sterującej All.Can Polska.
- Obecnie zapóźnienie naszego kraju w tym względzie w stosunku do Europy oceniane jest na 5-6 lat. Stąd tak istotne jest, między innymi, realne przyspieszenie procesu refundacyjnego, co skróci czas oczekiwania naszych pacjentów na nowe leki - podkreśla Szymon Chrostowski.
Rozmowa została zarejestrowana podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)