• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chorzy tracą zasiłek chorobowy. Ministerstwo nie widzi problemu

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia13 października 2022 11:30

Chorzy tracą zasiłek chorobowy, choć chorują przewlekle, a leczenie trwa znacznie dłużej niż maksymalny czas wypłaty świadczeń. Mimo to, jak przyznaje wiceminister resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, zmiany w przepisach w tym zakresie nie są obecnie procedowane.

Chorzy tracą zasiłek chorobowy. Ministerstwo nie widzi problemu
Chorzy onkologicznie tracą zasiłek chorobowy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje jednak zmian przepisów Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej  odpowiedziało na interpelację w sprawie zasiłku chorobowego dla pacjentów onkologicznych
  • Jak wskazano, długość okresu zasiłkowego w każdej innej chorobie niż gruźlica lub przypadającej w czasie ciąży (bez względu na jej rodzaj) wynosi 182 dni
  • Rozwiązanie, przyjęte w ustawie zasiłkowej, w której ustalono, że okres zasiłkowy trwa 182/270 dni jest rozwiązaniem optymalnym, zabezpieczającym interesy osób chorych, w tym również osób przewlekle chorych – czytamy
  • Jak przyznaje wiceminister resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, zmiany w przepisach w tym zakresie nie są obecnie procedowane

Zasiłek chorobowy dla pacjentów onkologicznych

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed odpowiedział na interpelację w sprawie skrócenia okresu pobierania zasiłku chorobowego przez pacjentów onkologicznych.

Jak wyjaśnił wiceminister, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej niż 182 dni. Jedynie w przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, przysługuje nie dłużej niż 270 dni.

- Należy zaznaczyć, że po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczeni, którzy są nadal niezdolni do pracy, ale w przypadku których dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, mogą otrzymać świadczenie rehabilitacyjne, nawet przez okres 12 miesięcy. Ustawa zasiłkowa nie różnicuje uprawnień do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego od rodzaju choroby, będącej przyczyną absencji chorobowej – wyjaśnił.

Chorzy tracą zasiłek chorobowy. Zmiany w przepisach nie są procedowane

Jak podkreślił wiceminister, przyjęte rozwiązanie, że okres zasiłkowy trwa 182 lub 270 dni, a po ustaniu ubezpieczenia 91 dni (z możliwością uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego na okres do 12 miesięcy) to optymalne rozwiązanie.

Wobec istnienia bardzo wielu rodzajów chorób wymagających długotrwałego leczenia, do których zaliczyć należy również niektóre postacie chorób nowotworowych, nie jest możliwe określenie dla każdej z tych chorób odrębnego okresu zasiłkowego – wskazał.

Szwed wyjaśnił również, że zasiłek chorobowy jest świadczeniem krótkoterminowym, dlatego okres jego przysługiwania jest ograniczony.

- Jednocześnie informuję, że obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą przepisów ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania okresu zasiłkowego – podsumował.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum