• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chorzy na czerniaka alarmują: w projekcie refundacji znów brakuje terapii adjuwantowej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 17:50

W opublikowanym przez resort zdrowia projekcie listy leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 listopada 2020 r. brakuje terapii adjuwantowej dla pacjentów z czerniakiem - podnosi Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

Chorzy na czerniaka alarmują: w projekcie refundacji znów brakuje terapii adjuwantowej
- Wystarczy krok, aby zapewnić dostęp do leczenia setkom chorych - podkreślają członkowie Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma. Fot. Shutterstock

W piśmie do ministra zdrowia Stowarzyszenie apeluje o uwzględnienie zmian wychodzących naprzeciw postulatom ekspertów oraz pacjentów oczekujących zapewnienia dostępności do terapii adjuwantowej czerniaka.

''Według informacji, które otrzymaliśmy w ostatnich dniach od jednego z podmiotów odpowiedzialnych, w ostatnim czasie Minister Zdrowia prowadził prace nad aktualizacją schematu leczenia refundowanego. Zostało wydane pozytywne rozstrzygnięcie w ramach toczącego się postępowania, dzięki czemu niebawem pacjenci mogliby uzyskać dostęp do leczenia ograniczającego znacznie ryzyko nawrotu choroby od listopada br. Niestety opublikowany projekt obwieszczenia nie uwzględnia tych zmian'' -  czytamy w piśmie Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma do szefa resortu zdrowia.

Wobec tego Stowarzyszenie wnioskuje o wydanie decyzji refundacyjnych w najbliższych dniach oraz wprowadzenie zmian w ostatecznej wersji obwieszczenia.

''W szczególności podkreślamy, że terapia adjuwantowa czerniaka jest zalecana przez krajowych ekspertów oraz międzynarodowe towarzystwa naukowe, a liczba pacjentów, u których stosowane jest leczenie w tym wskazaniu w ramach procedury RDTL dowodzi, że jest to jedna z największych niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych. Liczymy na kontynuację dialogu, który prowadziliśmy w ostatnim czasie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Wystarczy krok, aby zapewnić dostęp do leczenia setkom chorych, dzięki czemu wielu z nich nie doświadczy nawrotu choroby'' - podkreślają członkowie Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum