• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chemioterapia w okołooperacyjnym postępowaniu w raku gruczołowym przełyku i żołądka

Autor: Maciej Chałubiński/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2013 12:15

Chorzy, którzy przeszli operację resekcji gruczolakoraka przełyku i żołądka, mają 30% szansę na 5-letnie przeżycie. Chemioterapia w schemacie docetaxel, cisplatyna i 5-fluorouracyl zastosowana w okresie okołooperacyjnym zwiększa szansę na przedłużenie życia.

Chemioterapia w okołooperacyjnym postępowaniu w raku gruczołowym przełyku i żołądka

Celem naukowców z Department of Surgery University of Vermont, USA, była ocena skuteczności trójlekowej terapii schematem: docetaxel, cisplatyna i 5-fluorouracyl u chorych z operacyjnym gruczolakorakiem żołądka i przełyku.

Do badania zakwalifikowano 43 pacjentów - 11 z gruczolakorakiem przełyku, 25 z rakiem umiejscowionym w górnej części żołądka i dolnym odcinku przełyku oraz 7 chorych z rakiem gruczołowym żołądka. Chorym podawano docetaxel w dawce 75mg/m2 dożylnie i cisplatynę w dawce 75mg/m2 dożylnie w pierwszym dniu terapii oraz 5-fluorouracyl w dawce 750mg/m2 w ciągłym wlewie przez 120 godzin.

Leki podawano w trzech cyklach w odstępach 3-tygodniowych przed zabiegiem i po jego wykonaniu. Pierwotnym punktem końcowym oceny była możliwość wykonania całkowitej resekcja guza, zaś wtórnym odpowiedź na leki, toksyczność, okołooperacyjna śmiertelność i czas przeżycia.

W okresie pooperacyjnym pełne zaplanowane leczenie zachowawcze zastosowano u 86% pacjentów zakwalifikowanych do badania. Zaś metaboliczną odpowiedź na chemioterapię uzyskano w 76% przypadków. Zmniejszenie wymiarów guza u chorych przyjmujących chemioterapię zaobserwowano aż w 89% przypadków.

U 41 chorych możliwe było wykonanie całkowitej resekcji guza. Co ciekawe, aż u 20 spośród 41 pacjentów, którym wykonano zabieg operacyjny, odnotowano 50% regresję guza. Pooperacyjną chemioterapię rozpoczęto u 29 chorych i zakończono u 24 z nich. 3-letni okres przeżycia wyniósł 60%.

Autorzy podkreślają, że u wszystkich pacjentów przyjmujących docetaxel, cisplatynę i 5-fluorouracyl w zaproponowanym schemacie zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego guz został usunięty z marginesem tkanki zdrowej, co daje znacznie lepszy efekt w porównaniu z samym leczeniem operacyjnym bez premedykacji z chemioterapeutyków (54-91%).

Powikłania pooperacyjne odnotowano u 39% pacjentów - większość z nich nie miała poważnego charakteru. Chemioterapia spowodowała jednak silną supresję szpiku kostnego, bowiem u ponad 80% pacjentów odnotowano głęboką neutropenię. Natomiast toksyczne uszkodzenie mięśni u zaobserwowano 14% chorych poddanych operacji.

Autorzy badania konkludują, że okołooperacyjne zastosowanie chemioterapii w schemacie: docetaxel, cisplatyna i 5-fluorouracyl jest stosunkowo dobrze tolerowane i wysoce skuteczne w leczeniu raka gruczołowego żołądka i przełyku i może stanowić terapeutyczną alternatywę dla pacjentów z tym schorzeniem.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22039085
Ann Oncol. 2012 Jun;23(6):1512-7.
Perioperative docetaxel, cisplatin, and 5-fluorouracil (DCF) for locally advanced esophageal and gastric adenocarcinoma: a multicenter phase II trial.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum