• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chemioterapia domowa korzystna dla pacjentów i systemu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 12:12

W 2019 r. ponad 3 tys. chorych było leczonych chemioterapią w małopolskich szpitalach. Każdy taki pobyt w szpitalu generuje duże koszty, a dla pacjenta oznacza uciążliwości związane z dojazdem i koniecznością rezygnacji z pracy i aktywności życiowych.

Każdy taki pobyt w szpitalu generuje duże koszty, a dla pacjenta oznacza uciążliwości Fot. materiały prasowe

Chemioterapia domowa to model leczenia, który jest standardem w wielu krajach na świecie. Jak mówi Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ, takie rozwiązanie, umożliwiające leczenie chemioterapią w najbliższym otoczeniu, tj. w domu, ma być zastosowane także w Polsce. NFZ przekazał do konsultacji stosowny projekt zarządzenia prezesa Funduszu - informuje Gazeta Wyborcza.

Orędownikiem wprowadzenia takiego modelu postępowania jest prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie. Jak przekonuje, cykle chemioterapii w szpitalu są bardzo obciążające dla chorych, a w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego wlewy trwają 48 godzin. Bywa, że w skali roku chory potrzebuje ich nawet 20. Każdy przyjazd do szpitala i powrót do domu zajmują nawet trzy dni. W efekcie chory spędza miesiąc, dwa na łóżku szpitalnym.

Czytaj: Chemioterapia będzie możliwa w warunkach domowych - jest projekt zarządzenia prezesa NFZ

NFZ chce, aby pacjenci - mimo choroby - mogli być aktywni zawodowo. Dzięki specjalnym infuzorom, stale podającym cytostatyk, które będzie refundował Fundusz, pacjenci będą mogli normalnie żyć i pracować. To niewielkie urządzenie, które można nosić w kieszeni, przy boku lub na szyi. Na onkologię trzeba przyjechać tylko po to, by je zainstalować. Odłączyć można je w placówce najbliższej domu. Zajmie to najwyżej 10 minut.

Zdaniem onkologów chemioterapia domowa to dobre rozwiązanie w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego - raka jelita grubego, trzustki, żołądka czy przełyku.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum