• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum cyklotronowe za 265 mln zł obsłużyło 13 dzieci. Apel posła do MZ

Autor: KG • Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP, Rynek Zdrowia21 kwietnia 2021 11:23

Kiedy zostanie zapewniony ponowny dostęp do protonoterapii pacjentom dziecięcym, którzy od  2019 roku nie mogą być jej poddani? - pyta ministra zdrowia poseł KO.

Centrum cyklotronowe za 265 mln zł obsłużyło 13 dzieci. Apel posła do MZ
Stanowisko terapeutyczne w Centrum Cyklotronowym Bronowice. FOT. Materiały prasowe CCB
  • NIK upublicznił wyniki półrocznej kontroli wykorzystania wybudowanego za 265 mln zł Centrum Cyklotronowego Bronowice
  • Centrum Cyklotronowe ruszyło w 2016 roku, ale do dziś pomoc w nim znalazło zaledwie 13 pacjentów dziecięcych
  • NIK za ten stan winą obarcza MZ, NFZ i Instytut Onkologii w Krakowie. We wnioskach apeluje o przywrócenie możliwości leczenia dzieci

Po raporcie Najwyższej Izby Kontroli i licznych publikacjach poseł KO Marek Sowa skierował interpelację do ministra zdrowia,.

Czemu leczenie protonowe w jednej placówce?

Poseł pyta, czy resort zdrowia planuje rozszerzyć listę kryteriów kwalifikacji pacjentów do terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku oraz dlaczego NFZ kontraktuje świadczenia z wykorzystaniem radioterapii protonowej tylko u jednego podmiotu. Kontrakt na leczenie protonowe otrzymał na wyłączność w Polsce krakowski Instytut Onkologii - podaje Gazeta Wyborcza.

Apeluje też o wskazanie, kiedy zostanie zapewniony ponowny dostęp do protonoterapii pacjentom dziecięcym, którzy od  2019 roku nie mogą być jej poddani.

MZ wyjaśnia NIK sprawę protonoterapii dzieci

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym 9 kwietnia wskazała, że Centrum Cyklotronowe Bronowice mogłoby leczyć znacznie więcej pacjentów. To, że nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, jest winą Ministerstwa Zdrowia, NFZ i Narodowego Instytut Onkologii (NIO) w Krakowie.

"Urzędnicy nie zakwalifikowali do programu leczenia prawie trzech czwartych rekomendowanych rodzajów nowotworów" - podała NIK.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zespół ds. opracowania strategii protonoterapii w Polsce został powołany w listopadzie 2019 r. i przygotował już dokument, zawierający koncepcję rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju radioterapii protonowej. Strategia zakłada rozszerzenie wskazań do realizacji świadczeń w bronowickim centrum, a także powstanie nowych takich ośrodków. Rekomendacje zawarte w strategii są w trakcie analiz.

Resort zdrowia podkreśla, że zespół został ds. strategii został powołany po niespełna pięciu latach od otwarcia Centrum Cyklotronowego Bronowice (CCB) i pracował w czasie pandemii.

W odpowiedzi na wnioski NIK, MZ poinformowało, że sukcesywnie poszerza zakres wskazań do świadczeń w bronowickim centrum, a na protonoterapię mogą do Krakowa przyjeżdżać pacjenci z całego kraju. Na postulat o wznowienie refundacji protonoterapii dla dzieci MZ odpowiedziało, że potrzebna do tego jest zmiana statusu CCB z jednostki naukowej na jednostkę leczniczą.

Czytaj też: NIK krytykuje organizację protonoterapii dla dzieci

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum