• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum Onkologii: unikalne badania poprawią trwałość i bezpieczeństwo protez głosowych

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe05 stycznia 2023 19:00

Badania doktora Jakuba Spałka z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii poprawią trwałość i bezpieczeństwo protez głosowych.

  • Prawidłowe funkcjonowanie silikonowej protezy jest kluczowe dla skuteczności rehabilitacji, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa pacjenta po radykalnym usunięciu krtani
  • Badania doktora Jakuba Spałka z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii poprawią trwałość i bezpieczeństwo protez głosowych
  • Dzięki nim będzie można opracować odporny na działanie grzybów skład materiału, z którego wykonywane są protezy

Laryngektomia i protezy głosu

Jak wyjaśnia dr n.med. Jakub Spałek, chirurgiczna rehabilitacja głosowa z wytworzeniem przetoki tchawiczo- przełykowej i wykorzystaniem wymiennej protezy głosowej jest uważana za najbardziej efektywną metodę rehabilitacji głosu u pacjentów po całkowitej laryngektomii.

– Ta metoda pozwala pacjentom po okaleczającym leczeniu, jakim jest laryngektomia całkowita, wrócić w pełni do życia zawodowego i społecznego. Ale ma również swoje minusy, ponieważ protezy głosowe ulegają uszkodzeniu i zniszczeniu w trakcie użytkowania – tłumaczy lekarz.

 Uszkodzone i niesprawne urządzenie może uniemożliwiać prawidłową fonację czyli proces tworzenia głosu oraz prowadzić do przeciekania treści przełykowej do dróg oddechowych, co stanowi potencjalne zagrożenie życia. - Taki pacjent potrzebuje pilnej konsultacji lekarskiej i wymiany uszkodzonej protezy – dodaje dr Spałek.

Niechciani goście z rodzaju drożdżakowatych

Średni czas użytkowania protezy głosowej przez pacjenta waha się od 2 do 18 miesięcy. Dotychczasowe badania sugerują, że głównym czynnikiem powodującym niszczenie protez głosowych jest wzrost biofilmu (złożonej, wielokomórkowej struktury mikroorganiznów) na ich powierzchni. 

- Celem mojej rozprawy doktorskiej było zbadanie używanych i uszkodzonych protez głosowych pod kątem składu gatunkowego biofilmu wzrastającego na tych urządzeniach. Drugim zadaniem była identyfikacja i opisanie charakteru uszkodzeń silikonu powodowanych wzrostem biofilmu. W kolejnym etapie badałem skuteczność przeciwgrzybiczą ceragenin (kationowe pochodne kwasu cholowego inaczej zwane analogami naturalnych kationowych peptydów przeciwbakteryjnych) w odniesieniu do grzybów pozyskanych z biofilmu obecnego na powierzchni protez głosowych. Oceniałem też możliwość zastosowania ceragenin w celu uzyskania silikonu o właściwościach przeciwgrzybiczych. W tym celu wykorzystaliśmy cerageniny do pokrycia powierzchni protez głosowych – mówi dr Jakub Spałek. 

Badania pomogą w opracowaniu trwalszej protezy

Młody naukowiec w ciągu 20 miesięcy analizował uszkodzone protezy głosowe 129 pacjentów. W toku badań zidentyfikował najczęstsze gatunki grzybów (głównie z rodzaju drożdżakowatych) tworzące biofilm na protezach głosowych.

Opisał przy użyciu technik mikroskopowych charakter uszkodzeń powierzchni i struktury materiału. Przeanalizował związek pomiędzy tymi parametrami, a czasem prawidłowego funkcjonowania protez. Jego badania wykazały silną aktywność przeciwgrzybiczą ceragenin (głównie CSA-131) względem najczęstszych gatunków grzybów identyfikowanych na protezach głosowych.

Jednocześnie zaobserwował brak lekooporności wśród badanych gatunków grzybów w stosunku do cerageniny CSA-131. W modelu in vitro potwierdzono możliwość wykorzystania CSA-131 do modyfikacji silikonu, jako potencjalnie skutecznej metody hamowania wzrostu biofilmu na jego powierzchni. 

Co ważne, wyniki uzyskane w toku tych badań stanowią dotychczas niebadaną i obiecującą perspektywę poprawy komfortu i bezpieczeństwa pacjentów stosujących protezy głosowe. 

DrJakub Spałek jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracuje od 2017 roku. Jest w trakcie specjalizacji z otolaryngologii, pełnił również funkcję koordynatora Programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi „Twój świadomy wybór”, w którym przebadano ponad 12 tys. osób pod kątem wczesnego wykrycia nowotworów tego rejonu.

Co trzecia proteza głosowa z ŚCO

Co roku w Polsce na raka krtani zapada ponad 600 osób. U większości pacjentów niezbędna jest całkowita laryngektomia. Pomimo że jest jedną z najbardziej okaleczających operacji w rejonie głowy i szyi, pozostaje najlepszą metodą leczenia zaawansowanych przypadków raka krtani.

Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO jako jeden z pierwszych ośrodków w Polsce wdrożyła ponad 20 lat temu chirurgiczną rehabilitację głosu i mowy u pacjentów po całkowitej laryngektomii. W ŚCO standardowo u wszystkich pacjentów operowanych z powodu raka krtani jednoczasowo podczas zabiegu implantuje się protezę głosową.

Od 2001 wykonano w tym ośrodku ponad 850 takich zabiegów. Po operacji pacjent rozpoczyna naukę mówienia i wychodzi ze szpitala mówiąc swoim głosem.

Liczba pacjentów z wszczepioną protezą głosową, którzy podlegają regularnej kontroli i rehabilitacji w Centrum, jest największa w porównaniu do innych ośrodków wykonujących tego typu zabiegi w Polsce oraz Europie.

Statystyki podają, że obecnie co trzecia proteza głosowa w Polsce jest wszczepiana w ŚCO. Ośrodek prowadzi również warsztaty szkoleniowe z chirurgicznej rehabilitacji głosowej dla otolaryngologów z całej Polski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum