×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum Onkologii prowadzi bezpłatne badania w kierunku nowotworów płuc

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP25 marca 2023 14:56Aktualizacja: 25 marca 2023 15:18

Do końca czerwca mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, Małopolski oraz Podkarpacia mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów płuc w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Program skierowany jest do osób, które palą lub przez wiele lat paliły papierosy.

Centrum Onkologii prowadzi bezpłatne badania w kierunku nowotworów płuc
Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi bezpłatne badania w kierunku raka płuc Fot. Shutterstock

 

Darmowe badania płuc dla mieszkańców trzech województw

Jak wynika z danych resortu zdrowia, rocznie w Polsce nowotwory płuc diagnozuje się u około 23 tys. osób, mniej więcej tyle osób z powodu tej choroby w ciągu roku umiera. Aż 95 proc. chorych to byli lub obecni palacze tytoniu. Rak płuca to najczęstszy zabójca spośród wszystkich nowotworów.

Dlatego, jak podkreślają onkolodzy, tak ważna jest profilaktyka na wczesnym etapie. Takie badania, tylko do końca czerwca, będą dostępne w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Program profilaktyki nowotworów płuc w tej placówce jest przeznaczony dla mieszkańców województw, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego pomiędzy 55 a 74 rokiem życia, którzy palą lub przez wiele lat palili papierosy.

Diagnostyka raka płuc w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Głównym celem programu jest poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez objęcie badaniami (niskodawkowa tomografia komputerowa - NDTK) osób w wieku 55-74 lat, palących tytoń obecnie lub w przeszłości.

- Ze względu na to, że program dobiega już końca, każda nowa osoba zgłaszająca się do tego projektu będzie miała wykonaną tylko jedną niskodawkową tomografię komputerową płuc oraz udzieloną konsultację lekarską. Jeśli u pacjenta zostanie wykryty rak płuca, zostanie on wcześnie objęty leczeniem - poinformowała Izabela Opalińska, rzeczniczka Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Szczegółowe informacje i rejestracja na badania jest możliwa pod nr telefonu: 885 77 99 88.

Program "Profilaktyka nowotworów płuc" jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum