• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum Onkologii bez ważnego kontraktu. Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm23 czerwca 2022 17:01

Oferta Zagłębiowskiego Centrum Onkologii została odrzucona w konkursie na realizację Pozytonowej Emisyjnej Tomografii (PET), bo nie spełniała warunku dotyczącego personelu - wynika z odpowiedzi wiceministra Waldemara Kraski na interpelację posłów. Wiceszef resortu nie widzi też innych możliwości przyznania kontraktu, jak w postępowaniu konkursowym.

Centrum Onkologii bez ważnego kontraktu. Ministerstwo Zdrowia odpowiada
PET to badanie umożliwiające szybką, niezbędną diagnostykę pacjentów onkologicznych. Fot. AdobeStock
  • Grupa posłów upomniała się o kontrakt dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej na wykonywanie Pozytonowej Emisyjnej Tomografii, nazywanej badaniem PET
  • W interpelacji do Ministra Zdrowia parlamentarzyści dopytywali, czy jest możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, które pozwoliłoby szpitalowi uzyskać umowę z NFZ z pominięciem konkursu
  • Waldemar Kraska wyjaśnia, że resort nie przewiduje wprowadzenia takich rozwiązań. Podkreśla także, że oferta ZCO została odrzucona w konkursie, bo nie spełniała warunku dotyczącego personelu
  • - Śląski OW NFZ zapewnił, że monitoruje dostępność do świadczeń i prowadzi analizy w celu określenia, czy i jakie zmiany zaszły (...) i czy w wystarczający sposób poprawiły dostępność do świadczenia - zaznacza wiceszef MZ 

ZCO bez ważnego kontraktu. MZ: Oferta nie spełniała warunku dotyczącego personelu

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej posiada wykwalifikowaną kadrę specjalistów i nowoczesny sprzęt do diagnostyki, ale nie ma kontraktu na wykonywanie Pozytonowej Emisyjnej Tomografii (PET).

To jedyne onkologiczne badanie, którego obecnie brakuje w ofercie refundowanych świadczeń placówki.

O sprawie zrobiło się głośno, gdy miejscy radni zwrócili się z prośbą do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie przebiegu konkursu, w którym przepadła oferta szpitala. 

O kontrakt dla ZCO upomniała się w maju grupa posłów z woj. śląskiego i wystąpiła z interpelacją do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Posłowie przypomnieli, że centrum onkologii powstało przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia jako odpowiedź na potrzeby zdrowotne mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, regionu o podwyższonej zachorowalności na choroby nowotworowe.

PET to badanie umożliwiające szybką, niezbędną diagnostykę pacjentów oraz zaplanowanie ich leczenia. Posłowie, powołując się na dobro pacjentów, zapytali Ministra Zdrowia czy jest możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, które pozwoliłoby szpitalowi uzyskać kontrakt z pominięciem konkursu. 

- Oferta Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej została odrzucona z powodu niespełnienia obligatoryjnego warunku dotyczącego personelu do realizacji pozytonowej tomografii emisyjnej, określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia - czytamy w odpowiedzi na interpelację Waldemara Kraski, wiceszefa resortu. 

Kolejny konkurs wcześniej? "Śląski oddział NFZ monitoruje dostępność do świadczeń" 

Kraska jednocześnie zapewnia, że śląski oddział NFZ "monitoruje dostępność do świadczeń i prowadzi analizy w celu określenia, czy i jakie zmiany zaszły w konsekwencji rozstrzygnięcia postępowania konkursowego i czy w wystarczający sposób poprawiły dostępność do świadczenia oraz skróciły czas oczekiwania na badania PET".

- Informacje te stanowić będą jedną z przesłanek decydujących o terminie i skali ogłaszanych kolejnych postępowań konkursowych - tłumaczy Kraska. 

Wiceszef resortu nie widzi też innych możliwości przyznania kontraktu, jak w postępowaniu konkursowym.

- W związku z pytaniem o możliwość wprowadzenia rozwiązania legislacyjnego, polegającego na uzyskiwaniu umów w rodzaju świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie przez podmioty udzielające kompleksowych świadczeń z zakresu onkologii, po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych kryteriów, z pominięciem trybu konkursu ofert, uprzejmie informuję, że nie jest przewidywane wprowadzenie takich rozwiązań - wyjaśnia. 

Jak dalej przypomina, "przyjętą formą zawarcia umowy jest wyłonienie świadczeniodawcy w toku prowadzonego postępowania w sprawie zawarcia umów w oparciu o przepisy określone w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych".Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum