• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum Onkologii Affidea wstrzymuje przyjęcia pacjentów onkologicznych

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2015 12:30

Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku, które od 2 lat z własnych funduszy pokrywa koszty radioterapii chorych onkologicznie, zmuszone jest od soboty, 1 sierpnia wstrzymać przyjęcia pacjentów. Powodem jest brak kontraktu z NFZ.

Centrum Onkologii Affidea wstrzymuje przyjęcia pacjentów onkologicznych
Centrum Onkologii w Otwocku od 1 sierpnia wstrzymuje przyjęcia pacjentów. Fot. Affidea

Jak podaje Affidea, NFZ, pomimo udokumentowanych ograniczeń w dostępie do zabiegów z zakresu radioterapii w województwie mazowieckim, odmawia zakontraktowania tych usług dla pacjentów. W ocenie Centrum wstrzymanie przyjęć do ośrodka w Otwocku oznacza, że od soboty około 2 tysiące pacjentów onkologicznych rocznie straci dostęp do leczenia za pomocą radioterapii.

Odbywać się ono będzie już tylko w 2 ośrodkach na Mazowszu. Chorzy, którzy aktualnie leczą się w placówce w Otwocku będą mogli dokończyć rozpoczętą terapię.

Pacjenci onkologiczni leczący się w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku stanowią 20 proc. wszystkich leczonych na Mazowszu. Chorzy na nowotwory od pierwszych dni działania ośrodka, tj. od kwietnia 2013 roku masowo zgłaszali się do niego z prośbą o pomoc. Mimo braku kontraktu z NFZ, poddawani byli bezpłatnemu leczeniu, ponieważ chodziło o zabiegi ratujące życie.

Jarosław Furdal, prezes Zarządu Affidea wyjaśnia, że placówka przez dwa działalności kredytowała budżet NFZ na kwotę ponad 20 mln złotych, oferując bezpłatne zabiegi radioterapii pacjentom onkologicznym, którzy nie mogli czekać w kolejkach na leczenie. Obecnie jednak zmuszona jest wstrzymać przyjęcia nowych chorych. Centrum wciąż ma nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia i NFZ zmienią zdanie i podpiszą kontrakt z placówką.

Z opublikowanego niedawno raportu "Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce - analiza i rekomendacje" Polskiego Towarzystwa Onkologicznego jasno wynika, że największe "białe plamy" w dostępie do leczenia pacjentów nowotworowych w Polsce występują właśnie w radioterapii, a jednym z województw, których najbardziej dotyczy ten problem jest Mazowieckie.

Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ, zapewnia, że dostępność do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona. To reakcja Funduszu na informacje o wstrzymaniu nowych przyjęć przez Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku.

- Z naszych informacji wynika, że np. Zakład Teleradioterapii Centrum Onkologii w Warszawie dysponuje wolnymi mocami przerobowymi. Podpisywanie kontraktu z następnym świadczeniodawcą, mającym obsługiwać Warszawę i okolice byłoby nieracjonalne. Oczywiście dostrzegamy potrzebę uruchomienia dodatkowych placówek, ale jest to np. w Radomiu - wyjaśnia rzecznik. 

Dodaje: - Zgodnie z opinią prof. Andrzeja Kaweckiego, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, aparatura radioterapeutyczna skupiona w Warszawie i najbliższych okolicach zapewnia pokrycie zapotrzebowania na poziomie zadowalającym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum