×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum Cyklotronowe Bronowice przyjmie pacjentów najwcześniej w I kwartale 2016 r.

Autor: RR/Rynek Zdrowia31 grudnia 2015 10:15

Mimo że Narodowe Centrum Radioterapii Protonowej w Krakowie zostało oddane do użytku 15 października, pacjenci wciąż nie mogą z niego korzystać - alarmuje Dziennik Polski i przypomina, że to jedyny ośrodek w Polsce, który może leczyć protonoterapią niektóre nowotwory głowy, szyi i kręgosłupa.

Centrum Cyklotronowe Bronowice przyjmie pacjentów najwcześniej w I kwartale 2016 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oficjalne stanowisko dyrekcji Centrum Cyklotronowego Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zamieszczono na stronie internetowej IFJ PAN. Zapewniono, że samym ośrodek jest przygotowany na przyjęcie pacjentów. Jednak ze względu na trwające prace związane z rejestracją i wyceną świadczeń, pierwsi pacjenci z nowotworami zlokalizowanymi poza narządem wzroku będą mogli rozpocząć napromienianie najwcześniej w pierwszym kwartale 2016 r.

Uprzedzając pytania pacjentów nt. kwalifikowania do radioterapii protonowej, zwrócono uwagę, że Instytut Fizyki Jądrowej nie jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą i może udzielać informacji jedynie na temat posiadanej aparatury.

”Jeśli chodzi o wskazania medyczne do radioterapii protonowej i możliwości leczenia, należy się kontaktować z lekarzem onkologiem, z wojewódzkimi konsultantami w dziedzinie radioterapii onkologicznej lub z konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej” - wyjaśniono.

Działające na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (IFJ) w Krakowie Centrum Cyklotronowe Bronowice budowano cztery lata, kosztowało ponad 265 mln zł. Ośrodek badawczy i terapeutyczny wyposażony został w cyklotron Proteus C-235, z halą eksperymentalną służącą do badań fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów umiejscowionych w innych częściach ciała.

Jak podkreślił podczas uroczystego otwarcia Centrum (15 października) dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek, Polska dołączyła do grona kilkunastu krajów, w których działa obecnie ponad 50 ośrodków oferujących radioterapię protonową.

Zapowiadał, że w Centrum Cyklotronowym Bronowice będą działały dwa stanowiska do terapii protonowej. Początkowo będzie tam można leczyć ok. 250 chorych rocznie, docelowo ok. 700.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum