• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

“Cancer planów” nie mają w Europie tylko 3 kraje, w tym Polska

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2016 21:03

W ocenie Fundacji Polska Liga Walki z Rakiem 2016 rok ma szansę stać się przełomowym w działaniach na rzecz skuteczniejszej walki z rakiem. W tegorocznych planach Ministerstwa Zdrowia onkologia zyskała bowiem należny priorytet.

“Cancer planów” nie mają w Europie tylko 3 kraje, w tym Polska
Polska Liga Walki z Rakiem uważa, że 2016 rok będzie przełomowy. Fot. Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii

Przyspieszenie prac nad wdrożeniem kompleksowej reformy wszystkich elementów tworzących politykę walki z rakiem w Polsce to wyczekiwany krok w dobrą stronę - ocenia Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem, która z nadzieją przyjmuje zapewnienia ministra Konstantego Radziwiłła i deklaruje aktywne wsparcie działań zmierzających do poprawy skuteczności zwalczania nowotworów, a w szczególności rozpoczęcie wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 - polskiego “Cancer planu”.

Projekt, będący efektem współpracy przedstawicieli towarzystw naukowych i organizacji pozarządowych z administracją państwową, stanowi pierwsze w Polsce opracowanie obejmujące wszystkie aspekty walki z rakiem - od edukacji społecznej, profilaktyki i szkolenia kadr medycznych, poprzez poprawę opieki onkologicznej, do szybszego i pełniejszego wychodzenia z choroby po przebytym leczeniu.

Zakłada on odejście od dotychczasowych doraźnych działań państwa na rzecz szeroko pojętych działań strategicznych.

Narodowe strategie walki z rakiem stanowią obecnie standard w polityce zdrowotnej i społecznej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, a ich wdrożenie pozwala uzyskać odczuwalną poprawę skuteczności zwalczania nowotworów. Kompleksowych “Cancer planów” nie mają tylko Polska, Bułgaria i Słowacja - zauważa Fundacja.

Jak przekonuje Polska Liga Walki z Rakiem, w rozwiniętych krajach świata już obecnie można uratować ponad połowę chorych na nowotwory; w Polsce wyniki te są gorsze o kilkanaście punktów procentowych. Wdrożenie kompleksowego programu walki z rakiem jest zarówno warunkiem rozwoju, jak i spełnieniem oczekiwań polskiego społeczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum