• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bydgoszcz: szpital dziecięcy chce walczyć o kontrakt na chemioterapię

Autor: MS,PAP,Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2018 10:43

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest przygotowany zarówno pod względem kadrowym, jak i technicznym, by prowadzić kompleksowe leczenie onkologiczne: od diagnozy przez operacje po chemioterapię. Czy dostanie kontrakt zależy jednak od NFZ.

Bydgoszcz: szpital dziecięcy chce walczyć o kontrakt na chemioterapię
Fot. archiwum

Teraz placówka czeka, aż NFZ ogłosi konkurs, w którym mogłaby wystartować po pieniądze.

Kierownictwo szpitala i ordynatorzy podkreślili na konferencji prasowej (28 lutego), że obecnie celem jest uzyskanie kontraktu na chemioterapię i radioterapię.

- Zaczynamy starania o kontrakt na chemioterapię. Od dwóch lat jesteśmy przygotowani kadrowo, a obecnie również pod względem sprzętowym. Jak tylko zostanie ogłoszony konkurs to przystąpimy do niego. Zgodnie z ustawą jako szpital monoprofilowy, pediatryczny mamy prawo mieć chemioterapię. Nie wyobrażamy sobie, żeby NFZ nie przyznał nam kontraktu na tę procedurę - powiedział zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa Danuta Kurylak.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy znajduje się w tzw. sieci szpitali.

W ciągu ostatnich trzech lat lekarze zatrudnieni w tej placówce zdiagnozowali 91 nowotworów złośliwych. U 330 pacjentów wykluczyli chorobę nowotworową. A tylko w zeszłym roku potwierdzili ją u 45 dzieci. Szpital diagnozuje choroby onkologiczne, specjaliści operują pacjentów, jednak na dalsze leczenie muszą odsyłać dzieci do innych szpitali. Teraz bydgoska placówka chce to zmienić i móc prowadzić dzieci od diagnozy aż do zakończenia leczenia. 

Czy dyrekcja Funduszu uwzględni prośby WSD i ogłosi konkurs?

- W najbliższym czasie nie - mówi Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. Dlaczego? - Świadczenia z zakresu chemioterapii dla dzieci są w regionie zabezpieczone. Realizuje je Szpital Uniwersytecki im. Jurasza. Analizowaliśmy tę kwestię szczegółowo, prosiliśmy o opinię zarówno wojewódzkiego, jak i krajowego konsultanta ds. onkologii, czy zasadne jest tworzenie drugiego ośrodka w Bydgoszczy. Obydwie opinie były jednoznaczne: nie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum